idealna pomarańcza

POMARAŃCZA…złotym jabłkiem zwana :) .

..teraz nie patrz jak ja tańczę
Ta prywatka to nie sen
Same smutne twarze
Gdy tak dobrze bawisz się
Nie patrz jak ja tańczę
Nie ukrywaj łez
Oto pomarańcze
Tak je kochasz proszę jedz
Nie patrz jak ja tańczę
Oto pomarańcze
Tak je kochasz proszę jedz
Nie patrz jak ja tańczę,
Nie patrz jak ja tańczę
Oto pomarańcze
“Nie patrz jak ja tańczę” – Perfect

 

Było to dość dawno temu 🙂 w pięknym, zielonym Wrocławiu, w naszej podstawówce nr 66 na Biskupinie:) . Czekaliśmy na lekcję matematyki, rzucając się tornistrami, ganiając po schodach, przepychając przed tablicą z zastępstwami pod pokojem nauczycielskim…I nagle wszystkich nas obecnych tego dnia w szkole zniewolił i “powalił” zapach świeżej pomarańczy (!!) Ktoś gdzieś, tzn. na którymś piętrze, obierał pomarańczę (!!). W tamtych czasach, niby niedawno, ale jednak dawno 🙂 , pomarańcze były rzadkością, rarytasem, zdobyczą…I tylko osoba naprawdę odważna mogła pozwolić sobie na przyniesienie pomarańczy do szkoły…Wtedy wszyscy marzyliśmy o zjedzeniu, powąchaniu czy chociaż polizaniu pomarańczy…

Teraz pomarańcze są dostępne, i to przez cały rok. Możemy kupić je zawsze i wszędzie-czy warto? Oczywiście, że tak 🙂 .

• pomarańcze to prawdziwa bomba witaminowa, zawierają: witaminę C (aż 50 mg. na 100 g. pomarańczy), A, B, B12, P, a także sole mineralne i pektyny, które usprawniają pracę jelit;
• pomarańcze są szczególnie polecane przy przeziębieniach, grypie, chorobach sercowo-naczyniowych, nowotworach (ze względu na dużą ilość witaminy C); przy dietach oczyszczających i odchudzających ( ze względu na dużą zawartość pektyn i błonnika), dla kobiet w ciąży ( ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego oraz potasu).
• w skórce pomarańczy występuje duża ilość witaminy B1 (tiamina), która reguluje pracę układu nerwowego,
• pomarańcze wykorzystuje się do produkcji takich olejków jak:

1. olej bergamotowy ( z kwiatów, liści oraz skórki pomarańczy) służący do produkcji herbaty Earl Grey , w kosmetyce wykorzystywany przy cerze tłustej i trądzikowej.
2. olej neroli ( z kwiatów pomarańczy), bardzo ceniony w kosmetyce, służący m.in. do masażu antycellulitowego, odmładza i regeneruje skórę.

• w kosmetyce wykorzystuje się pomarańcze do produkcji takich kosmetyków jak toniki i balsamy odprężająco- relaksujące oraz antycellulitowe;
• z pomarańczy łatwo przygotować maseczki, do cery normalnej i mieszanej ( z dodatkiem mleka i mąki) oraz do cery suchej ( z dodatkiem żółtka).

soczyste pomarańcze na gałązce

Z ciekawostek warto dodać, że pomarańcze ze względu na swój kształt i kolor często kojarzone były ze słońcem, dlatego też zostały symbolem płodności, rozrodu i energii życiowej 🙂 . W wielu mitologiach nazywane były “złotym jabłkiem” i wiązane z historią początku świata. Do dzisiaj wręczane komuś w prezencie zapewnia pomyślność i szczęście.
…Jak zawsze zdrowie i uroda są w zasięgu naszej ręki 🙂 i zależą od naszych codziennych decyzji dotyczących żywienia i stylu życia 🙂 . Nic prostszego, smaczniejszego i bardziej pomarańczowego niż co dzień soczysta, zdrowa pomarańcza w naszym jadłospisie:) .
SMACZNEGO 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *