ĆWICZENIE TYGODNIA: dynamiczny mostek.

Cel: wzmocnienie dynamicznej pracy mięśni pośladkowych, tylnej grupy mięśni uda i mięśni grzbietu oraz statycznej pracy mięśni brzucha.

 

  1. Ćwiczenie wykonuj w pozycji leżącej na plecach.
  2. Nogi ustaw w lekkim rozkroku.
  3. Ręce ułóż w lekkim odwiedzeniu wzdłuż tułowia.
  4. Miednicę początkowo dociśnij do podłogi, a następnie unieś w górę do momentu , aż udo, pośladki i tułów znajdują się w jednej linii.
  5. “Mostek”, pośladki uniesione, kolana, miednica i barki powinny tworzyć jedną linię. Ramiona dociskaj do podłoża.

 

Sposób wykonania ćwiczenia:

 

Napręż mięśnie brzucha i pośladków. Podnieś pośladki i dolny odcinek pleców. Miednicę unieś w górę do momentu , aż udo, pośladki i tułów znajdują się w jednej linii. Napręż przy tym biodra. Wytrzymaj kilka sekund w pozycji końcowej z uniesionymi biodrami, a następnie opuść powoli pośladki i dolny odcinek kręgosłupa. Stopy cały czas opieraj nieruchomo na podłożu. Powolny i kontrolowany ruch.

 

Powtórzenia:

10x

Serie ćwiczeń:

3x

Długość przerw:

30-60 sekund

 

Oczekiwany efekt:

 

Uczucie lekkiego wysiłku mięśni ud oraz średniego do dużego w mięśniach pośladków. Lekkie uczucie naprężenia w obszarze bioder/pachwin.

 

Dla kogo polecane jest to ćwiczenie?

 

Ćwiczenie szczególnie polecane dla osób z osłabieniem siły mięśni kończyn dolnych. Zalecane również przy dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa czy przeciążeniach kręgosłupa lędźwiowego. Wskazane dla kobiet noszących wysokie obcasy, kiedy to środek ciężkości ciała przeniesiony jest nieco do przodu. Ćwiczenie wzmacnia też i stabilizuje gorset mięśniowy kręgosłupa, czyli: mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha oraz mięśnie grzbietu.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *