płynący kraulem mężczyzna na basenie

ĆWICZENIE TYGODNIA: pływanie.

Cel: poprawa wydolności organizmu, wzmocnienie mięśni. Trening  w warunkach odciążenia.

 

Pływaj stylami najlepiej opanowanymi pod względem technicznym: kraulem, grzbietem (na plecach), “żabką”.

 

Sposób wykonania ćwiczenia:

 

W treningu kondycyjnym najlepiej pływać minimum 2 razy tygodniowo. Pływanie zawsze powinno być poprzez tzw. “suchą rozgrzewką”, czyli ćwiczeniami poprzedzającymi wejście do wody. Tempo pływania powinno być umiarkowane, nie wolno dopuszczać do płynięcia na bezdechu – dlatego wybierz te style pływania, w których czujesz się najlepiej i które dobrze opanowałeś (aś) pod względem technicznym. Trening podziel na trzy części z krótkimi przerwami na odpoczynek, uspokojenia i kontrolę tętna.

 

Powtórzenia:

10-15 minut

Serie ćwiczeń:

3-4x

Długość przerw:

3-5 minut

Intensywność:

60-70%

 

Oczekiwany efekt:

 

Ogólne zmęczenie na poziomie średnim we wszystkich mięśniach kończyn dolnych i tułowia oraz duże w kończynach górnych. Uczucie napięcia w mięśniach grzbietu i mięśniach pośladkowych. Przyspieszenie tętna do bezpiecznej granicy.

 

Zalecenia dodatkowe:

 

Osoby, które pływają dobrze, powinny wziąć kilka lekcji pływania. Zwiększy to znacznie efektywność i bezpieczeństwo przyszłych treningów.

 

Dla kogo polecane jest pływanie?

 

Pływanie jest idealną formą aktywności dla wszystkich osób pragnących poprawić swoją kondycję oraz ogólną wydolność organizmu, jak również utrzymać dobrą figurę, poprawić metabolizm i odciążyć stawy. W okresie jesienno-zimowym pływanie jest idealną formą ruchu pozwalającą na zachowanie dobrej powakacyjnej formy 🙂 . Pływanie jest też szczególnie ważne dla wszystkich osób, szczególnie dzieci z wadami postawy ciała. Warto jednak pamiętać, że przy doborze danego stylu pływania do konkretnej wady postawy ciała, należałoby skonsultować się  z magistrem fizjoterapii.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *