kobieta rozciagająca mięśnie na boisku

Okiem fizjoterapeutki… o stretchingu ;) .

Kocia gimnastyka.

 

Ciekawe. Zasiedzieliśmy się. Zależeliśmy. Trochę zastaliśmy. Tu i tam przytyliśmy…Ciężko nam się ruszać. Często patrzę na moje kocurki, jak powoli budzą się do życia po częstej drzemce 😉 i z jaką lubością i namaszczeniem się przeciągają…Ciekawe, że u zwierząt bardzo mocno rozwinięta jest potrzeba naturalnego rozciągania ciała po okresach dłuższego bezruchu. Dlaczego my, spędzając tak wiele czasu w jednej pozycji , za kierownicą auta, za biurkiem w pracy czy na kanapie przed telewizorem… zapominamy o tej wyjątkowo korzystnej metodzie rozciągania ciała jaką jest stretching?….

Stretching dla zdrowia.

 

Czym jest stretching? Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza “rozciąganie”; jest to system ćwiczeń fizycznych mających na celu rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, a także pośrednio otaczających je tkanek. Stretching stosuje się jako jednostkę treningową lub jako METODĘ REHABILITACJI po urazach lub przy podwyższonym napięciu mięśni.
Idea stretchingu opiera się na naprzemiennej, świadomej pracy mięśni, która składa się z dwóch faz:

• napięcia izometrycznego (napięcie bez wykonania ruchu),
• rozluźnienia wraz pogłębieniem ruchu.

Bardzo ważnym elementem ćwiczenia jest również oddech, który pozwala utrzymać kontrolę nad ciałem i pogłębia efekty rozciągające.

Tak dla stretchingu.

 

Wydawałoby się, że stretching jest systemem ćwiczeń nudnych i mało atrakcyjnych, jednak dla wielu osób jest to nieodzowny element codziennych treningów.

Jakie korzyści płyną z regularnego STRETCHINGU?

Stretching zdecydowanie poprawia samopoczucie.
Jest to chwila czasu tylko dla siebie, sam na sam ze swoim ciałem i oddechem 🙂 . Aby stretching dał odpowiednie rezultaty wymaga maksymalnego skupienia się na technice, oddechu i na sobie samym. Nawet 20 minut w ciszy każdego dnia może być bardzo wyczekiwaną przerwą w pędzącej codzienności.
Eliminuje niechciane napięcia w ciele oraz uspokaja układ nerwowy.
Każdy dzień niesie wiele powodów do stresu , którego skutki kumulują nam się w układzie mięśniowym. Stretching jest swoistą metodą autoterapii, która niweluje nieprzyjemne konsekwencje złych emocji.
Zapobiega kontuzjom.
Dzięki rozciąganiu utrzymujemy mięśnie w odpowiedniej elastyczności i długości, nie doprowadzamy do sklejania się tkanek; poprawiamy świadomość własnego ciała. Brak kontuzji daje nam przyjemność aktywności fizycznej.
Stretching przynosi lepsze efekty treningowe.
Praktycznie każdy trening powinien być zakończony ćwiczeniami rozciągającymi. Dzięki temu mięśnie zostają dotlenione i lepiej się regenerują.

Dla kogo jest stretching? I gdzie możemy go uprawiać?

 

Stretching jest zdecydowanie dla wszystkich. Może być praktykowany jako zajęcia grupowe, jak i ćwiczenia indywidualne na siłowni, w parku czy jako autoterapia w domu.
UWAGA!! Warto zapoznać się z założeniami systemu, tak aby ćwiczenia były wykonywane prawidłowo, służyły zdrowiu i nie przeciążały organizmu. Jak zawsze brak kontroli lub nieprawidłowa pozycja mogą doprowadzić do niechcianych naciągnięć czy naderwań. Dlatego też dobrze swoją przygodę ze stretchingiem rozpocząć od konsultacji z fizjoterapeutą bądź trenerem. Szczególnie uważać powinny osoby cierpiące na wiotkość lub niestabilność stawów.

Zdecydowanie dla zdrowia stretching POLECAM 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *