szczęśliwa, piegowata dziewczynka leżąca na podłodze w sali gimnastycznej

Okiem instruktorki fitness-u… gimnastyka artystyczna :) .

“Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą, ale człowiek posiada naprawdę tylko to, co jest w nim…”

 

Arkadiusz Gołaś

 

 

 Głód ruchu.

 

 Czasami rozglądam się po tych naszych nowoczesnych i “wypasionych”, zamkniętych osiedlach, gdzie od dawna nie widać ani trzepaków, na których dawno temu dziewczęta siedziały z rozpuszczonymi włosami i ćwiczyły wymyślne figury, ani też gum do skakania, ani kabli.

Za to codziennie wszędzie widać sznur aut różnych marek, kolorów i kształtów podjeżdżających pod żłobki, przedszkola, podstawówki, gimnazja i licea… Dzieci przenoszone są jak kolorowe pakuneczki prosto z cieplutkich samochodów do nagrzanych szatni, sal, przebieralni. Nie, no oczywiście, wszystko wydaje się OK, przecież w dzisiejszych jednak dość dziwnych czasach bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. I wszystkim na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak jest NAJlepiej i NAJkorzystniej dla naszych pociech – to stworzenie im maksymalnego komfortu i opieki. Hm. Tylko, gdzie podziały się te gromadki dzieci dziarsko maszerujące do szkół czy na zajęcia pozalekcyjne? Gdzie są te grupki radośnie biegające po podwórkach i hałasujące na pobliskich górkach? Cicho. Pusto. Głucho wszędzie…

I nie wiem, ile osób tak naprawdę zastanawia się nad tym EWIDENTNYM deficytem ruchu naszych dzieci. Dziecko, aby mogło zdrowo się rozwijać koniecznie MUSI się ruszać , i to nie mało!! Potrzebuje i spacerów, i biegów, i wycieczek, i wypraw rowerowych, podskoków, gum, kabli, gier, fikołków w trawie.

OK, wiem, wszystko teraz jest inaczej, dużo się zmieniło. Fakt. I może jedynie warto mieć świadomość, że skoro w tych innych, zmienionych “czasach” powinniśmy w szczególny sposób zadbać o odpowiednią dawkę zdrowego ruchu dla naszych dzieci.

I dzisiaj coś specjalnie dla dziewczynek :). GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA…

 

ćwicząca gimnastyczka na macie

 

Gimnastyka artystyczna – marzenie każdej małej dziewczynki 🙂.

Pamiętam, jako mała dziewczynka, siedziałam jak zaczarowana przed ekranem czarno-białego telewizora, a później kolorowego “iskrzącego” Rubina, i oglądałam w niemym zachwycie występy gimnastyczek artystycznych.

Magia ruchu. Czar harmonii. Wirtuozeria tańca i figur. Połączenie sportu, piękna, muzyki, sztuki.

Jakie są zalety uprawiania gimnastyki artystycznej?

  • zapewnia harmonijny rozwój całego organizmu;
  • wyrabia dobrą postawę ciała;
  • zapewnia grację i płynność ruchów;
  • zapobiega wadom postawy ciała ( zarówno wadom kręgosłupa, jak i na przykład kończyn dolnych i stóp);
  • wyrabia i rzeźbi mięśnie, równocześnie zapewniając ich smukłość;
  • pozwala na wyćwiczenie dużej elastyczności i gibkości;
  • wyrabia poczucie rytmu;
  • rozwija i wzmacnia świadomość własnego ciała;
  • pozwala na właściwy obraz swojego ciała;
  • wzmacnia poczucie wartości;
  • uczy dyscypliny i konsekwentnego dążenia do wytyczonych celów;
  • wymaga cierpliwości i pracowitości;
  • ćwiczy umiejętność walki z własnymi słabościami;
  • uczy cierpliwości.

Dla kogo przeznaczona jest gimnastyka artystyczna?

  • gimnastyka artystyczna trenowana hobbistycznie i dla przyjemności skierowana jest do wszystkich dziewczynek już od 3 i 4 roku życia.
  • coraz częściej zdarzają się również grupy otwarte na przyjmowanie małych chłopców zainteresowanych tą formą ruchu;
  • w wypadku treningu sportowego gimnastyka artystyczna przeznaczona jest dla dziewczynek wyższych, o harmonijnej budowie ciała, dużej elastyczności i rozciągliwości oraz świetnym wyczuciu rytmu. Dziewczynki takie muszą także wykazywać się dużą pracowitością, silną motywacją oraz dużym własnym zaangażowaniem w treningi.

młoda kobieta tyrenująca na macie gimnastykę artystyczną

 

Co warto wiedzieć, wybierając dla własnego dziecka gimnastykę artystyczną?

  • treningi odbywają się z reguły 6 razy w tygodniu po 3 godziny (na zachodzie Europy, dziewczynki ćwiczą nawet 6 razy w tygodniu po 6 godzin);
  • do wyboru jest taniec i ćwiczenia z takimi przyrządami jak: maczugi, wstążka, piłka, obręcz;
  • gimnastyka artystyczna łączy elementy: tańca klasycznego, baletu, tańca nowoczesnego oraz akrobatyki;
  • bardzo często uprawianie tej dyscypliny sportu wymaga opracowania przez dietetyka specjalnej, zrównoważonej diety, bogatej i zapewniającej wszystkie niezbędne do rozwoju i wzrostu dziecka składniki odżywcze, witaminy oraz makro- i mikroelementy, a jednocześnie zapewniającej siłę do intensywnej pracy.
  • często podkreśla się liczne zagrożenia związane z przeciążeniem młodego aparatu ruchu dziecka oraz związane z tym kontuzje. Warto jednak pamiętać: profesjonalna szkoła gimnastyki artystycznej czy klub, z trenerami oraz dietetykami (czyli z wykwalifikowanym personelem) oraz KONIECZNIE sprawdzona opinia i referencje konkretnego miejsca, są pewną gwarancją, że nasze dziecko trafi w “odpowiednie” i nieprzypadkowe ręce. Oczywiście warto stale być w kontakcie z trenerem czy instruktorem, dużo rozmawiać, pytać się i dowiadywać. Kontrolować model żywienia dziecka, tak aby w żaden sposób nie osłabiał dziecka w okresie rozwoju, a go wzmacniał i zapewniał budulec do budowy komórek ciała oraz energię do intensywnych treningów. Prawdziwi profesjonaliści dbają również o odpowiednie etapy treningu: nigdy nie zapominają o rozgrzewce, budowaniu siły oraz wytrzymałości, a na końcu rozciągnięciu oraz zrównoważeniu/ wyciszeniu organizmu.

 

Pozostaje więc wyłuskać spośród naszych dzieci te o sportowym zacięciu, fascynacji tańcem i muzyką, a do tego sprawne i BARDZO lubiące się intensywnie ruszać. I tak jak wspominałam: potrzebna jest tu dyscyplina i pracowitość. Trzymam kciuki za rodziców i dzieci 🙂 .Warto pamiętać: sport to prawdziwa przygoda i miłość życia. Jeżeli pokażemy ją naszemu dziecku, jest duże prawdopodobieństwo, że zapewnimy mu ciekawe, zdrowe i pełne pasji życie :).

Tak oto na treningi gimnastyki artystycznej zapraszam 🙂 .

I na koniec moja ukochana piosenka Haliny Frąckowiak, która niezmiennie z pięknem, może trochę ulotnym, ale jednak pięknem mi się kojarzy….”Mały Elf”:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *