mały chłopiec skaczący na trampolinie

Ćwiczenie tygodnia…funkcjonalny trening równowagi i propriocepcji na małej trampolinie gimnastycznej.

Cel: poprawa ekscentrycznego hamowania mięśnia czworogłowego uda. Poprawa koordynacji ruchowej, stabilności oraz propriocepcji stawów kończyn dolnych.

  1. Stań przed trampoliną.
  2. Odbij się, jedną nogą wykonując wyskok w górę, a następnie wykonując wyskok w górę, a następnie wykonaj zeskok na drugą nogę centralnie na środku trampoliny.
  3. Tułów oraz głowę trzymaj prosto, w jednej linii oraz stabilnie.
  4. Balansuj rękami tylko jeśli będzie to konieczne.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Z pozycji wyjściowej wykonaj odbicie, wyskok w górę, a następnie zeskok na środku powierzchni trampoliny. Staraj zamortyzować zeskok tak, aby był łagodny i skoordynowany. Tułów oraz głowę trzymaj prosto, w jednej linii oraz stabilnie. Balansuj rekami, ale jeżeli to będzie konieczne. Docelowo wykonuj ćwiczenie bez obszernych ruchów rąk.

Powtórzenia:

10 x

Serie ćwiczeń:

2-3 x

Długość przerw:

30-60 sekund

Intensywność:

50-70%

Oczekiwany efekt:

Uczucie wysiłku wzdłuż przedniej strony uda oraz w pośladku. Poprawa parametrów koordynacji ruchowej oraz równowagi ciała (zlikwidowanie/opanowanie zachwiań tułowia podczas zeskoku).

Zalecenie dodatkowe:

Ćwiczenie można wykonywać także z dodatkowym obciążeniem założonym dookoła kostek.

Do kogo ćwiczenie jest skierowane?

Ćwiczenie szczególnie zalecane jest w przypadku skręceń i zwichnięć stawów, szczególnie w celu wzmocnienia mięśnia czworogłowego uda, jak również w celu wzmocnienia całego aparatu więzadłowego stawu kolanowego. Ćwiczenie to jest również doskonałe dla wszystkich osób, niezależnie od wieku, w celu poprawy koordynacji ruchowej oraz równowagi ciała ( uwaga!! świetne ćwiczenie dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *