stópki niemowlęcia

Okiem fizjoterapeutki: stopy płasko – koślawe u noworodka.

“Kiedy decydujesz się na dziecko, zgadzasz się, że od tej chwili, Twoje serce będzie przebywało poza Twoim ciałem.”

Katharine Hadley

Stopy płasko – koślawe u noworodka – norma czy … patologia?

Dzwonią telefony, otwierają się drzwi gabinetu i  pojawiają się pierwsze pytania  zatroskanych rodziców noworodków…Wychodzą ze szpitala ze swoim nowo narodzonym dzieckiem z diagnozą stóp płasko – koślawych… Stąd też pierwsze obawy i lęki: stopy płasko – koślawe u noworodka – norma czy … patologia? jakie są rokowania tej wady? jak z nią walczyć? i jak zapobiegać jej rozwojowi? Oczywiście w ferworze przygotowań i oczekiwań na nowego członka rodziny nikt nie bierze pod uwagę żadnych ewentualnych powikłań okołoporodowych czy też ewentualnych dysfunkcji związanych z ułożeniem dziecka w brzuszku mamy podczas życia płodowego.

No ale skoro jest jak jest i diagnozę usłyszeliśmy: stopy płasko – koślawe – to co z tą wadą począć i dokąd skierować swoje pierwsze kroki?…

Oczywiście do fizjoterapeuty pracującego z noworodkami i niemowlętami 🙂 . Tu otrzymamy niezbędną wiedzę oraz nabędziemy praktyczne umiejętności pielęgnacji noworodka z elementami stymulacji oraz gimnastyki stóp.

I jeszcze informacja bardzo ważna!!

W pierwszych tygodniach życia u noworodka pojawia się normalna koślawość całej stopy; do 6 tygodnia życia występują u dziecka prymitywne kopnięcia nogami, podczas których biodra i stopy ustawione są koślawo, a stopa dodatkowo odchyla się w stronę jej nawrócenia. Zgodnie z tym lekkie płaskostopie w pierwszych 6 tygodniach jest czymś normalnym i przemija wraz z ruchami sterującymi równowagą ciała w płaszczyźnie czołowej. W literaturze medycznej znajdujemy określenie deformacji stopy podczas porodu jako płaskostopie: “Stopa noworodka jest nadmiernie koślawa, przodostopie względem osi poprzecznej kolna jest odwiedzione i nawrócone. Ruchomość natomiast nie jest ograniczona” ( wg Schillinga 1994 r.) . Autor tych publikacji naukowych zaleca krótkotrwałe pobudzanie wewnętrznej strony stopy do momenty ustąpienia wady.

Warto jednak pamiętać!! Jeżeli fizjologiczna koślawość tyłostopia z odpowiadającym mu odchyleniem przodostopia pozostaje dłużej niż normalnie ( około 6 tygodni ), to wtedy stopień koślawości stwierdzony przez ortopedę dziecięcego lub fizjoterapeutę rozstrzyga o wdrożeniu terapii – przy czym koślawość do 6º jest dopuszczalna….

z pozdrowieniami 🙂

i otwartym zaproszeniem do spotkania w gabinecie Licencji na Zdrowie… 🙂

Wasza m

BIBLOGRAFIA:

  1. Schilling W. ( 1994 ) “Der Säuglings – und Kleinkinder – fuβ. Enke ” Stuttgart

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *