dziecięce nogi na kanapie i pies

Dziecko a pozornie skrócona kończyna dolna.

“Na­wet naj­piękniej­sze no­gi gdzieś się kończą.” 

Julian Tuwim

Temat na dziś: krótsza kończyna dolna, czyli czy moje dziecko faktycznie ma krótszą nogę?

Kraków zalany promieniami słońca. Wrzesień, a upał. Przed stoiskiem LICENCJI NA ZDROWIE tłumy rodziców z dziećmi – no tak, tak zwana pracowita niedziela na targach edukacyjnych. Ok – jestem, to i pracuję, służę wiedzą i pomocą 😉 .

Po pierwsze stanowisko nr 1: badanie stóp na podoskopie – moje ulubione, i tak wiele mówiące o prawdziwych ewentualnych wadach stóp małych pacjentów… I jeśli wada faktycznie widoczna i wprawnym okiem “fizjoterapeuty” oceniona i nazwana – tu rodzic i dziecko otrzyma praktyczne wskazówki do wykorzystania na co dzień oraz zaproszenie do gabinetu LICENCJI NA ZDROWIE czy też innego zaufanego gabinetu fizjoterapeutycznego. Tak, nie czarujmy się – wada stóp dziecka sama z siebie nie zniknie, nie rozpuści się, nie rozpłynie – warto zastosować “skrojoną na miarę” i dobraną dla pacjenta indywidualną terapię – ja w tym wypadku najchętniej korzystam z trójpłaszczyznowej terapii manualnej wad stóp 🙂 – i to ze świetnym efektem – polecam 🙂 .

Po drugie stoisko nr 2: badanie oraz teksty funkcjonalne miednicy. Badanie ważne, kluczowe. Miednica jest jak międzynarodowy dworzec centralny – to miejsce kontaktowe – łączące – kręgosłup, który się na niej dostojnie wspiera, i kończyny dolne, które są w niej zawieszone. Miednica – miejsce, gdzie spotykają się wszelkiego rodzaju obciążenia oraz transmisje sił od strony kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego z ciężarem czaszki, klatki piersiowej, obręczy barkowej z kończynami górnymi, z siłami od podłoża przenoszonymi przez kończyny dolne….

I jeśli nasze dziecko często siedzi z podwiniętą piętą, jeśli przy stole jednym z pośladków “zwisa” poza krzesło, jeśli brawurowo skacze z rozpędzonych huśtawek czy trampolin – istnieje ryzyko zablokowania stawu krzyżowo biodrowego. I to właśnie widzi i ocenia wprawny fizjoterapeuta. Rodzic często w tym momencie jest bezradny, ponieważ właśnie w tym wypadku słyszy diagnozę “pozornie skrócona kończyna dolna” czyli po prostu krótsza noga… Czy można w tym momencie dziecku pomóc? Czy też po prostu załamać ręce i się poddać? Nie, zaufać fizjoterapeucie – jego wiedzy i umiejętnościom 🙂 . Staw krzyżowo – biodrowy można po prostu odblokować wyrównując w ten sposób ustawienie miednicy i odzyskując utracona długość kończyny dolnej. Oczywiście często same odblokowanie nie wystarcza, warto więc dziecko zaopatrzyć w zestaw ćwiczeń na symetrię oraz stabilizację miednicy – tak by silne mięśnie tułowia oraz kończyn dolnych stabilizowały miednicę w symetrii z przodu, tyłu i boku 🙂 . Kto nam pomoże? Fizjoterapeuta. Czy istnieje magiczne ćwiczenie samoistnie odblokowujące staw krzyżowo-biodrowy. Nie, pomoże tylko wprawna ręka zaufanego fizjoterapeuty pracującego na przykład terapią manualną 🙂 .

Warto, by to właśnie fizjoterapeuta za pomocą testów funkcjonalnych ocenił, czy skrócenie kończyny dolnej ma miejsce na poziomie stawu krzyżowo – biodrowego czy też – co dużo rzadsze – na poziomie stawu biodrowego. I jeżeli nawet okazałoby się, że “skrócenie” kończyny dolnej ma miejsce na poziomie stawu biodrowego – tu również nie jesteśmy bezradni – praca terapią manualną i powięziową uczyni cuda i możemy odzyskać brakującą długość kończyny dolnej 😉 .

Zdarza się jednak bardzo rzadko, że mamy do czynienia z faktycznym skróceniem kończyny dolnej – na przykład na poziomie kości podudzia czy kości udowej. Tutaj do pełnej diagnozy pomocne będzie zdjęcie RTG całego kośćca na siatce centylowej: z kręgosłupem, miednicą oraz kończynami dolnymi. W tym wypadku wprawne oko lekarza oraz fizjoterapeuty jest w stanie ocenić poziom oraz wielkość (w cm.) utraconej długości oraz zaordynować odpowiednia wkładkę do buta. Fizjoterapeuta skomponuje również odpowiedni zestaw ćwiczeń budujących silny gorset mięśniowy – zabezpieczający kręgosłup dziecka przed ewentualnymi skrzywieniami bocznymi. Niestety – nie wyrównane, faktyczne skrócenie kończyny dolnej zawsze zostanie skompensowane asymetrią w ustawieniu barków oraz skrzywieniami kręgosłupa.

… I jeszcze obowiązkowe: stoisko nr 3: ocena całościowa/ globalna postawy dziecka, gdzie, uwzględniając ewentualne wady dobieram zabawy oraz dyscypliny sportu zapewniające zdrowy i harmonijny rozwój całego aparatu ruchu: kośćca, mięśni oraz stawów.

Zdarzają się w życiu fizjoterapeuty takie pracowite niedziele 🙂 … jednak spędzone w słońcu i z rozwianym włosem, pośród dzieci, zabaw, w ferworze badań i edukacji.

I właśnie do takich dobrych i owocnych spotkań, nie tylko na targach edukacyjnych, zawsze zapraszam. Pamiętajmy, wady postawy, stóp, skośne ustawienie miednicy, zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych nie znika samo z siebie – tutaj zawsze pomoże nam… fizjoterapeuta. Serio.

Z pozdrowieniami i zaproszeniem do Licencji na Zdrowie – na badanie podoskopowe stóp oraz terapię manualną stawów krzyżowo-biodrowych i biodrowych.

Wasza,

Magdalena Rusiecka-Serwatka

TO WAŻNE!! dla wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu skrócania kończyny dolnej tyle że u osób dorosłych odsyłam do źródłowego wpisu na bloga Piotra Piaskowskiego – świetny, przystępny i bardzo dobry pod względem merytorycznym tekst POLECAM!! 🙂

Krótsza noga. Czy to zawsze problem kończyny dolnej?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *