cwiczenia brzucha

Okiem fizjoterapeutki: tajemnicze mięśnie głębokie.

Dzisiaj w Licencji na Zdrowie: mięśnie głębokie, czyli “core muscles”.

W ostatnim czasie w klubach fitnessu oraz podczas treningów indywidualnych możemy zauważyć zawrotną karierę ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie głębokie, czyli z języka angielskiego “core muscles”.

By lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania naszego ciała, utrzymania właściwej postawy oraz możliwości zbudowania wydolnych oraz pracujących w równowadze mięśni brzucha warto głębiej zgłębić zagadnienie mięśni głębokich.

Czym są mięśnie głębokie? I co kryje się pod ich nazwą?

W bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego “core” oznacza “rdzeń”, czyli część  najważniejszą oraz najbardziej centralną/istotną. W organizmie człowieka prawdziwy “rdzeń” to narządy wewnętrzne znajdujące się w worku powięziowym zwanym otrzewną.

Otrzewna z tyłu ciała wspierana jest przez kręgosłup oraz tylną część miednicy. Natomiast przód ciała jest miękki – znajdują się tu narządy wewnętrzne, w których nieustannie dochodzi m.in. do procesu trawienia (jelita) czy też na przykład do rozwoju płodu (macica podczas ciąży) . Narządy wewnętrzne podtrzymywane są i chronione przez kilka warstw mięśni. I właśnie te mięśnie (nazywane przez instruktorów “core muscles”) i ich napięcie stabilizują narządy wewnętrzne względem siebie poprzez wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Mięśnie głębokie tworzą dwa gorsety: wewnętrzny, który bezpośrednio łączy się z kręgosłupem oraz zewnętrzny, który nie ma takiego połączenia. I właśnie umiejętność rozróżnienia tych dwóch gorsetów, ich aktywowanie oraz rozluźnianie odpowiadają za prawidłową postawę ciała.

TO JEST WAŻNE!! Mięśnie głębokie a ciało kobiety.

Kobiety szczególnie potrzebują silnych i wydolnych mięśni głębokich:

  • ponieważ ich ciała są naturalnie bardziej narażone na zmiany ciężaru, napięcia brzucha oraz miednicy
  • podczas comiesięcznej menstruacji, ciąży oraz menopauzy ich ciała stale są bombardowane hormonami
  • podczas zmian hormonalnych pojawiają się przewlekłe napięcia w niewłaściwym gorsecie mięśniowym
  • często wciągają brzuch, by wyglądać atrakcyjniej i szczuplej

W rezultacie tego większość kobiet cierpi z powodu nietrzymania moczu, zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, braku satysfakcji seksualnej oraz złych nawyków oddechowych.

Po zdrowie i właściwy trening aktywujący mięśnie głębokie do wizyt z fizjoterapeutą – fachowcem od zdrowego ciała i ruchu – zapraszam 🙂 .

 

W kolejnych wpisach w Licencji na Zdrowie nauczymy się rozróżniać gorset wewnętrzny i zewnętrzny mięśni głębokich.

 

Do zobaczenia i usłyszenia,

z pozdrowieniami

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

z Licencji na Zdrowie

Biblografia C.Richardson “Therapeutic Exercise for Spinal Segmental Stabilization in Low Back Pain”, M.Bond “Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć. Nowe zasady”.