spacer

Jak, co i kiedy ćwiczyć, by wzmacniać mięsień poprzeczny brzucha?

Jak, co i kiedy powinniśmy ćwiczyć, by wzmacniać mięsień poprzeczny brzucha?

Czy kiedyś zastanawialiście się, jaka jest idealna, a przy tym najprostsza aktywność fizyczna wzmacniająca gorset wewnętrzny – a przed wszystkim mięsień poprzeczny brzucha? To proste: chodzenie.

Oczywiście nie wystarczy chodzić tak po prostu, tylko w sposób kontrolowany i ze świadomą aktywacją mięśnia poprzecznego brzucha (uczucie wciągania, zasysania do środka i góry). Warto również stopniowo wydłużać trasy codziennych spacerów z pełnym angażowaniem gorsetu wewnętrznego. Kiedy rozpoznamy, że pracę podczas marszu przejął gorset zewnętrzny? Wówczas, kiedy będzie nam trudno oddychać dolną częścią klatki piersiowej (oddech dolnożebrowy praktycznie niemożliwy).

Kiedy jeszcze możemy świadomie ćwiczyć mięsień poprzeczny brzucha? Warto zacząć aktywizować go w czynnościach życia codziennego, na przykład podczas odkurzania, zmywania naczyń czy wyjmowania ubrań z pralki.

TO WAŻNE (!!). Kluczowe jest utrzymywanie zawsze  lekkiego napięcia gorsetu wewnętrznego w pozycji wyprostowanej. Podczas codziennych zajęć napięcie to powinno wynosić pomiędzy 10 a 20 % maksymalnego napięcia mięśni. Praktykowanie codzienne ćwiczeń gorsetu wewnętrznego pozwoli świadomie odczuwać siłę i wsparcie mięśnia poprzecznego brzucha. Z czasem, kiedy wzrasta odczuwanie jego korzystnego wpływu na postawę ciała, coraz częściej automatycznie go aktywizujemy.

WARTO WIEDZIEĆ. Zbudowanie świadomego, centralnego wsparcia mięśnia poprzecznego brzucha umożliwia stopniowe rozluźnienie nieprawidłowo rozmieszczonych napięć w ramionach, które do tej pory służyły stabilizacji ciała. Ruch ciała staje się bardziej  płynny,  a nam łatwiej i swobodniej na co dzień funkcjonować.

TO WAŻNE (!!) . Gorset mięśniowy wewnętrzny ma również aspekt emocjonalny, tzn. pomaga utrzymać i ustabilizować emocje. Nadmierne napięcie w rejonie brzucha może bezpośrednio wskazywać na tłumienie emocji. Słabe, wiotkie mięśnie potrafią przenosić napięcie do innych części ciała – stąd niekiedy obserwujemy zaciśnięte szczeki, “zamknięte gardła” czy napięte mięśnie ramion. Ma to wszystko trzymać ciało w przysłowiowej garści. Wsparcie mięśni głębokich przydaje się również w sytuacjach bezradności i bezsilności, w marazmie i ogólnym zniechęceniu . Mięśnie głębokie dodają nam sił i udzielają “wewnętrznego wsparcia”, pozwalają się pozbierać i uruchomić w nas niespodziewanie nowe pokłady sił, energii i radości życia.

 

Po zdrowie i witalność, budzenie świadomości i siły swojego ciała, na naukę poprawnego i pełnego oddychania do fizjoterapeuty koniecznie zapraszam 🙂 .

 

Z pozdrowieniami

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

Licencji na Zdrowie

Bibliografia:

Brill P.. (2001) The Core Program, New York: Bantam Book

Calais-Germaine, B. (1993), Anatomy of Movement. Seattle: Eastland Press.

Egoscue, P. (1998), Pain free. new york: Bantam Book

Bond M. (2001) Balancing Your Body, Rochester, Vt.: Healing Arts Press

Bond M. (2007) , The New Rules of Posture. How to Sit, Stand, And Move In The Modern World.