ćwiczenia na siłowni

Okiem fizjoterapeutki: mięśnie głębokie a dno miednicy.

Okiem fizjoterapeutki: mięśnie głębokie a dno miednicy.

Ostatnio dużo wspólnie już się nauczyliśmy o wzajemnym powiązaniu i oddziaływaniu mięśni głębokich: gorsetu wewnętrznego i zewnętrznego z oddychaniem.

PODSUMUJMY:

  • aktywizacja oraz wsparcie mięśni głębokich gwarantuje prawidłowe oddychanie
  • prawidłowe oddychanie wspiera mięśnie głębokie
  • prawidłowe wsparcie mięśni głębokich oraz prawidłowy oddech wymaga oparcia kręgosłupa w miednicy

Stąd dzisiaj spróbujemy się przyjrzeć mięśniom głębokim i oddychaniu w kontekście mięśni dna miednicy.

W pozycji stojącej lub siedzącej  – z zachowaniem naturalnej lekkiej lordozy lędźwiowej – automatycznie klatka piersiowa się unosi. Następnie podczas aktywizacji mięśnia poprzecznego brzucha, przepona unosi się  poszerzając w ten sposób dolną część klatki piersiowej. W ten sposób – z aktywizacją gorsetu wewnętrznego  – uzyskujemy oddech dolnożebrowy, co zapobiega nadmiernemu korzystaniu z mięśni gorsetu zewnętrznego oraz nadmiernemu ściskaniu tułowia.

WARTO WIEDZIEĆ:

  •  miednica w naturalnym przodopochyleniu, w prawidłowej i skorygowanej pozycji stojącej i siedzącej, zapobiega nadmiernemu uciskowi przepony na pęcherz moczowy
  • wsparcie wewnętrznego gorsetu mięśniowego chroni narządy moczowo-płciowe przed ciśnieniem związanym z oddychaniem
  • równowaga oraz właściwa relacja pomiędzy mięśniami dna miednicy, przeponą a gorsetem wewnętrznym może zapobiegać problemom związanym z nietrzymaniem moczu

TO WAŻNE!! U osób z niewydolnym mięśniem poprzecznym brzucha, w sposób nieświadomy, zamiast jego aktywizacji w kierunku do środka i do góry, często dochodzi do wypychania  go na zewnątrz. Parcie wytwarza ciśnienie w jamie brzusznej, które często  jest mylone z napięciem i wsparciem gorsetu wewnętrznego. W ten sposób powstaje ucisk na krocze, które prowadzi do powstania twardego i wystającego brzucha. Wiele osób funkcjonuje z tym stałym lekkim napięciem, wykorzystując go jako nawyk stabilizacyjny, jednak sytuacja ta prowadzi tylko do osłabienia oddychania, zmniejszenia napięcia mięśni gorsetu wewnętrznego oraz negatywnie wpływa na zdrowie narządów miednicy mniejszej.

TO WAŻNE!! Jak powinniśmy podnosić ciężary?

Zanim podniesiemy ciężki przedmiot do góry warto zainicjować stabilizację tułowia za pomocą oddechu i i wsparcia mięśnia poprzecznego brzucha, a nie z wypychaniem brzucha i ze wstrzymywaniem oddechu (!!). Napieranie oraz wstrzymywanie oddechu podczas dźwigania może prowadzić do przepuklin, przesunięć się tkanek poza ścianę jamy brzusznej w okolicy pachwin.

Zachęcam wszystkich, by w sposób świadomy zacząć pracę nad korekcją postawy ciała i sposobem, w jaki się poruszamy i wykonujemy na co dzień różne czynności. Ta świadomość ma swoją podstawę w aktywizacji mięśni dna miednicy, poprawnym oddychaniu oraz wsparciu mięśni brzucha (szczególnie mięśnia poprzecznego). Praca nad świadomą i stabilną postawą jest również początkiem zmian, które nie tylko otwierają stopniowo nasze ciała, ale prowadzą nas do lepszej komunikacji oraz otwarcia na innych ludzi w codziennych relacjach.

Do dobrych i owocnych spotkań z fizjoterapeutą – w drodze do poszukiwania  wewnętrznej siły i oparcia w swoim ciele – serdecznie zapraszam 🙂 .

 

Z pozdrowieniami,

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

z Licencji na Zdrowie

 

Bibliografia:

Brill P.. (2001) The Core Program, New York: Bantam Book

Calais-Germaine, B. (1993), Anatomy of Movement. Seattle: Eastland Press.

Egoscue, P. (1998), Pain free. new york: Bantam Book

Bond M. (2001) Balancing Your Body, Rochester, Vt.: Healing Arts Press

Bond M. (2007) , The New Rules of Posture. How to Sit, Stand, And Move In The Modern World.