herbara z pokrzywy

Herbatka z pokrzywy by ciocia Marysia.

W Licencji na Zdrowie dzisiaj specjał prosto z Beskidu Wyspowego: herbatka z pokrzywy by ciocia Marysia.

Wszyscy mamy swoje wyjątkowe i szczególnie dla nas ważne miejsce.

Niektórzy nazywają je “swoim miejscem” na Ziemi. Dla jednych są to greckie wyspy, chorwackie zatoczki, bezkresne plaże nad morzami, dla innych szczyty Tatr, mazurskie jeziora czy kaszubskie chłodne lasy.

Dla mojej Mamy – są to sady jabłoni. Dla mojej siostry – szczyty gór. Dla teścia – były Bieszczady.

Dla mnie? Beskidy i cicha dolinka u stóp Leskowca, gdzie przyjeżdżam od lat, by zagapić się w zieleń i niebo. By zachwycić się różnością odcieni wiosennej zieleni i szarości na stokach Beskidu Wyspowego. By wsłuchać się w szum leśnych strumieni. By wchłonąć w siebie zapach ziemi po chłodnym majowym deszczu. Tutaj spacerowałam z małym Maksem po lesie w poszukiwaniu dorodnych jagód . I tutaj brodziłam w strumykach w ciąży z Kayem.

Tak, to moje miejsce na ziemi, gdzie czas zatrzymuje się w miejscu, a ja myśli rozbiegane ujarzmiam i na nowo zbieram 😉 .

Cudo.

I właśnie tutaj najbardziej smakuje nie rasowe, chłodne piwko czy wykwintne, szlachetne wino a herbatka pokrzywowa cioci Marysi 🙂 . Serio. Herbata zmalowana na świeżej wodzie prosto z beskidzkiej studni i zerwanych w dolince świeżych, wiosennych liści pokrzyw.

 

Przepis na zdrową – wzmacniającą, oczyszczającą , idealną dla włosów i paznokci, a do tego moczopędną herbatkę z pokrzywy.

 

Produkty:

  • woda ze studni
  • świeże liście pokrzywy zerwane na rodzinnym spacerze 😉

Wykonanie:

Do ulubionego kubka wrzucamy 2-3 liście świeżych, opłukanych liści pokrzyw. Gotujemy wodę, następnie wrzątkiem zalewamy pokrzywę w kubku. Przykrywamy spodeczkiem na 10-12′. I herbatka jest gotowa (!!) .

Zdrowe cudo, pełne witamin, mikro – i makroelementów oraz  lekkiego beskidzkiego chłodu. Proste i pyszne – zachęcam i polecam.

 

Z pozdrowieniami,

wyspacerowana, dotleniona i wyspana jak nigdy

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

na majowym, rodzinnym weekendowaniu 😉

p.s. WARTO WIEDZIEĆ. Pokrzywa ma silne działanie antybakteryjne i wzmacniające organizm, stąd zalecana jest do picia szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy szczególnie narażeni jesteśmy na ataki chorobotwórczych wirusów i bakterii.