noworodek

Poród: pośrednie metody łagodzenia skurczów porodowych.

Dzisiaj w Licencji na Zdrowie obiecany temat: pośrednie metody łagodzenia skurczów porodowych.

Ostatnio omówiłam dla Was naturalne metody łagodzenia skurczów porodowych, jednak w obliczu licznych pytań podczas terapii w gabinecie oraz podczas warsztatów dla przyszłych Mam. temat nie mniej ważny i nie mniej ciekawy 😉 – pośrednie metody łagodzenia skurczów porodowych.

Współczesna przyszła Mama bardzo wszechstronnie przygotowuje się do macierzyństwa: pracuje nad własnym ciałem – uczy się go na nowo i towarzyszy mu w licznych, związanych z ciążą zmianach 🙂 . Zmienia swoją dietę na zdrową, dba o swoje samopoczucie, pracuje z emocjami 🙂 . Nic więc dziwnego, że przygotowuje się do samego porodu – chce wiedzieć, jak w tym wyjątkowym dla niej i dla dziecka momencie, funkcjonuje jej ciało, jak może pomóc w akcie narodzin sobie i dziecku, jak powinna oddychać,  jak przeć, jak się poruszać… A skoro już wiemy, że z samym porodem nierozerwalnie związane są skurcze porodowe i ból, który im towarzyszy, warto podkreślić ich rolę jako informacji, na jakim etapie porodu jest mama i dziecko  i co faktycznie w danym momencie porodu się dzieje. Skurcz i ból – w porządku, już wiemy, że są ważne, tylko jak stawić im czoła? Skoro znamy już i możemy zastosować naturalne metody łagodzenia skurczów porodowych, to dzisiaj zastanowimy się wspólnie nad mniej znanymi: metodami pośrednimi.

WARTO WIEDZIEĆ(!!)

 • pośrednie metody łagodzenia skurczów porodowych łączą metody naturalne z dodatkowym wsparciem
 • stosujemy je w skurczu
 • do metod pośrednich zaliczamy: prądy tens oraz entonox – gaz rozweselający

TO WAŻNE(!!) jak działa prąd tens u kobiety rodzącej?

 • stosowany jest w bardzo wczesnej fazie porodu – gdy zaczynają się skurcze lub ból pleców (faza I porodu)
 • działa na poziomie bramki kontrolnej – hamuje dopływ impulsów bólowych oraz stymuluje wydzielania endorfin przez ciało rodzącej
 • daje poczucie pewności oraz kontroli porodu
 • obniża niepewność
 • odwraca uwagę od skurczów

TO WAŻNE(!!) jak działa Entonox?

 • Entonox to gaz rozweselający , składający się z 50% czystego tlenu i 50% podtlenku azotu
 • podawany jest rodzącej w butli z ustnikiem
 • działa w momencie wziewu
 • kobieta powinna oddychać nim podczas skurczu a nie w przerwie między skurczami
 • może powodować: mdłości, zawroty głowy, uczucie “odlotu” oraz śmiech

Wszystkie przyszłe Mamy stojące w obliczu zbliżającego się terminu porodu zapraszam na zajęcia oraz spotkania z fizjoterapeutą uroginekologicznym bądź specjalizującym się w pracy z kobietami w ciąży 🙂 . Podczas indywidualnych wizyt dostaniecie Wasz własny, spersonalizowany zestaw ćwiczeń przygotowujących Wasze ciało do porodu, a w przypadku dolegliwości bólowych podczas ciąży fizjoterapeuta zaordynuje Wam odpowiednią terapię przeciwbólową. Czas spotkań z fizjoterapeutą, to również odpowiedni moment, kiedy można spokojnie omówić poszczególne metody łagodzenia skurczów porodowych – wyjaśnić ich wszystkie plusy i minusy oraz nauczyć się je łączyć 🙂 .

 

Z pozdrowieniami

i zaproszeniem do Licencji na Zdrowie

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

 

Bień M.:”Opieka nad kobietą ciężarną”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003 I.Dembińska: “Rodzić można łatwiej”. Wydawnictwo: Oficyna 4eM, Warszawa 2019