piórnik szkolny z kredkami i tornistrem

Okiem fizjoterapeutki: prawidłowe pakowanie plecaka szkolnego.

Prawidłowe pakowanie plecaka szkolnego.

Wreszcie wieczór po całodziennej bieganinie, truchcie i tuptaniu wokół masy spraw bardziej i mniej ważnych. Ufff… 🙂 Dziesiątki planów w głowie na udany wieczór: wolne i frywolne posiedzenia na kanapie, spokojne poczytanie książek, intelektualne wyzwanie z teatrem telewizji w tle… i spokojne rozmowy z dziećmi “do podusi” 😉 … A tu, masz BABO PLACEK!! Wieczór jak tor przeszkód: plecaki  i buty dzieciaków porozrzucane pośrodku przedpokoju, piana wylewająca się z wanny, beztroskie chlapanie chłopaków z gumową kaczuszką, dinozaurem i aligatorem; niekończące się podjadanie jabłuszek, brzoskwinek, malin … mimo umytych już zębów…

No nie wiem, jak Wy, ale ja w takich momentach zamieniam się w kobietę-szeryfa, i na szeroko rozstawionych nogach – jak gradowa chmura- przesuwam się od kuchni, przez przedpokój, salon aż po pokój dzieci – i zmiatam wszystko z wielką mocą (!!)… naczynia do zlewu i zmywarki (!!), zabawki do pudeł (!!), plecaczki na wieszaki, buty do szafki, dzieciaki w piżamy i pod kołdry (!!) i to MIGIEM………..

Czego najbardziej nie lubię? Obudzić się wcześnie rano następnego dnia i wejść do zastawionej brudnymi naczyniami kuchni, “rozkopanego” salonu, wdepnąć nogą w rozsypane klocki czy rozjeżdżone autka :&… Dlatego też w moim “magicznym domku” PORZĄDEK musi być. Czuję wtedy ulgę w głowie, i w sercu, mam czas na poranną kawkę z ekspresu, spokojne “zrobienie oka” i ogarnięcie dzieci do szkoły czy przedszkola :)…

Dlatego też dla mnie podstawa “normalnego funkcjonowania”, to wieczorne przygotowanie na krzesełkach: skompletowanych ubrań ( od samych majtek i skarpetek po kurteczki i buty) oraz przygotowanie do wyjścia plecaka szkolnego.

Dzisiaj dla ułatwienia sobie życia oraz kształtowania zdrowych nawyków u naszych dzieci: prawidłowe pakowanie plecaka szkolnego.

Jak prawidłowo spakować plecak szkolny naszego dziecka?

  • książki, zeszyty, piórnik, strój na WF rozkładamy równomiernie wykorzystując wszystkie kieszenie oraz schowki plecaka
  • przedmioty pakujemy tak, aby najcięższe przedmioty znajdowały się jak najbliżej pleców plecaka
  • nie wkładamy najcięższych rzeczy na górę plecaka
  • nie pakujemy ciężkich rzeczy do kieszeni na przodzie

PAMIĘTAJMY!! to ważne:

  • waga plecaka powinna stanowić 10 maksymalnie 15 % wagi naszego dziecka
  • plecak powinien być umieszczony symetrycznie na środku pleców
  • plecak powinien być noszony jak najbliżej ciała
  • górna część plecaka/tornistra nie może być wyższa niż barki dziecka, natomiast dolna część powinna znajdować się na wysokości pasa
  • tornister szkolny nie może być szerszy niż ramiona dziecka

W najbliższych dniach podeślę Wam ściągę sztuczek zabieganej mamusi: jak obniżyć wagę plecaka szkolnego? 😉 …

z pozdrowieniami

Wasza zatroskana

Magdalena Rusiecka-Serwatka

p.s. żeby tradycji stało się zadość 🙂 Miś i Margolcia w utworze “Kolorowe kredki”:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *