pożywne śniadanie przed wyjściem do pracy

“Niech moc będzie z Wami”, czyli pochwała śniadania pożywnego :) .

 Zdrowe śniadanie jest jak skoncentrowana porcja mocy, która uspokaja myśli i zasila ciało.

                                                                                Beata Pawlikowska

 

Śniadanie ma magiczną moc, a właściwie daje magiczną moc 🙂 . Serio. Ciekawe, że potrzebowałam tak wielu lat, żeby to zrozumieć i w to uwierzyć.

 Przez ostatnie 30 lat wyskakiwałam rano z łóżka i robiłam wokół siebie mnóstwo zamieszania w sprawie kąpieli z pianką, kolorowanek, pachnidełek, fatałaszków…a przed wybiegnięciem na wysokich obcasach w nowy dzień wypijałam w pośpiechu jedynie filiżankę dobrej, mocnej kawki….Wstyd mi się do tego przyznać… Dlaczego?…Ponieważ nie ma osoby dla nas bliższej i ważniejszej , o którą powinniśmy mądrze zadbać jak my sami…Dla nikogo nie jest odkryciem fakt, że powinniśmy się zdrowo i regularnie odżywiać; że tajemnica zdrowia, urody, witalności oraz intelektu bardzo często jest w naszym zasięgu i…leży na naszym talerzu :).

 Gdzieś po drodze nauczyliśmy się jednak pędzić do przodu od zadania do zadania, od spotkania do spotkania, od telefonu do telefonu…i zapominamy o sprawie najważniejszej : o naszym życiu, o zdrowiu nawet nie wspominając. Wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze, a pierwszym dzwonkiem alarmowym, że coś niedobrego z nami się dzieje jest moment, kiedy zaczynamy się po prostu “sypać”: a to plomby wypadają prawie wszystkie na hura (!!), a to widzieliśmy na drodze po ciemku, a teraz raczej już nie widzimy lub też widzimy niewiele, wbiegaliśmy po schodach z odwiedzinami do znajomych, a teraz wsapujemy się na piętro i to z bólem, wysiłkiem i strzykaniem w kolanie (!!)…

Jedzenie, mądre jedzenie to podstawa naszego zdrowia. A śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia. I im więcej mamy spraw do załatwienia; wyzwań, którym powinniśmy sprostać; testów, które mamy rozwiązać, tym śniadanie jest dla nas ważniejsze i tak naprawdę niezastąpione (!!).

miseczka zdrowego owocowego musli

 Pomysłów na dobre i zdrowe śniadanie może być bardzo wiele. Podstawa to śniadanie pożywne i wartościowe, krzepiące, dostosowane do pory roku i do naszych potrzeb energetycznych. Ja jestem zwolenniczką jedzenia prostego i nie przekombinowanego, naszego lokalnego ( związanego z naszą strefą klimatyczną) i ciepłego. Pamiętam jak za czasów liceum, podczas chłodnych, jesiennych poranków, w ramach zdrowej diety bogatej w witaminy a do tego niskokalorycznej (!!), jadłam musli z owcami i listek zielonej sałaty czy też 2-3 rzodkiewki (!!). No to dopiero wymarzłam do południa (!!), a na lekcjach nie mogłam myśleć o niczym innym jak o ciepłej owsiance czy też gorącym omlecie z marmoladą (!!).

Pamiętam za to pożywne, fantastyczne śniadania wakacyjne u mojej mamy chrzestnej : świeżo zerwane pomidory malinówki lub soczyste ogórki pokrojone w zgrabne plastry i zalane obficie miodem (!!). A do tego świeża pajda chleba 🙂 . Fantastyczne, zdrowe, lekkie śniadanie – palce lizać !!

 Śniadanie to też pierwszy energetyczny kop dla naszego organizmu, to świeża dostawa witamin, makro- i mikroelementów, składników odżywczych, czyli wszystkiego co nam niezbędne do nauki, pracy, prowadzenia auta, przeprowadzania spotkań biznesowych czy też szkoleń ;). Omijanie śniadania to najprostsza droga do nadwagi i otyłości: spowalniamy w ten sposób swój metabolizm, a potem przez cały dzień nasz organizm jest “na głodzie” i domaga się niezbędnego pożywienia – stąd też “poluje” nawet do środka nocy na wszystko co tylko może zjeść :)….

Podsumowując :

  • zachęcam do śniadań:) dobrych i spokojnych, pełnych aromatów i smaków, które lubimy (nabieramy w ten sposób apetytu na udany dzień),
  • zachęcam do tego, żeby wstać o 15 minut wcześniej, by przyrządzić coś ciepłego w chłodniejsze dni lub też chłodzącego w upały,
  • zachęcam do wspólnych, rodzinnych śniadań, gdzie można razem pobyć, porozmawiać, a przed rozejściem się do swoich zadań przytulić się i życzyć sobie DOBREGO DNIA…;).

Jak widać śniadanie to nie tylko dobre zdrowie ciała, ale też i ducha :). Zachęcam 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *