palce wirtuoza pianisty na klawiaturze fortepianu

Polecam…muzykę dla zdrowia :) .

…Byłem u Ciebie w te dni, Fryderyku!

Którego ręka – dla swojej białości

Alabastrowej… i wzięcia, i szyku,

I chwiejnych dotknięć – jak strusiowe pióro –

Mięszała mi się w oczach z klawiaturą

Z słoniowej kości…

I byłeś jako owa postać – którą

Z marmurów łona,

Niżli je kuto,

Odejmą dłuto –

Geniuszu… wiecznego Pigmaliona!…

 

Cyprian Kamil Norwid “Fortepian Chopina”

 

 Stomatolog z Chopinem w tle.

 

 No własnym uszom nie wierzyłam. Siedziałam u stomatologa na fotelu, jak zawsze spacyfikowana poważną sytuacją, sprzętem, fartuchem i odśliniaczo-odsysaczem 😉 …a moja przeurocza Pani Stomatolog na jednym oddechu, zapominając o plombach, wiertłach, przymiarkach i moim ślinieniu, opowiadała w płomiennym zapale o tegorocznym Konkursie Chopinowskim (!!)… Jakie to święto, dla nas Polaków, i dla całej Polski, Europy, a nawet świata. Jak wielu wybitnych pianistów zawitało do Warszawy. Jak wielu młodych i utalentowanych artystów konkuruje w tym roku. I ile w tym święta, ile wyczekiwania, ile wspólnych chwil sam na sam z muzyką wybitnego kompozytora i wybitnych twórców. Jaka to uczta dla ducha i zmysłów, jaki to czas podniosły dla melomanów. Nawet i ja zapomniałam o plombie, i że w sumie nawet nie mogę buzi zamknąć i czegoś sensownego powiedzieć z tymi wacikami. Ale fakt: patrzyłam na moją Panią stomatolog naprawdę w zachwycie (mimo że jestem przecież kobietą) !! Cała się zmieniła, potrząsała burzą złotych loków, jej oczy błękitniały i szarzały na zmianę, twarz jej jaśniała i biła blaskiem niestomatologicznym. No serio (!!). Tak, tak wyglądają pasjonaci, tak wyglądają osoby zakochane, lub te które właśnie wygrały los na loterii (!!).

Muzyka. Muzyka klasyczna. Komponowanie. Tworzenie. Wirtuozeria. Fortepian. Jednym słowem: CUD.

Tak, i ja to kiedyś w końcu zrozumiałam: kompozytorzy muzyki klasycznej to niewątpliwie ludzie wybitni, geniusze, którzy otaczający nas świat, wszelkie przejawy życia, puls natury i zjawisk zamykają w nutach…Które ponownie ożywają przy dotknięciu instrumentu. Takie życie zamknięte w nutach: jak motyl w słońcu, ptak w gnieździe, kropla deszczu na źdźble trawy, wiatr zaplątany w gałęziach…

 

Muzyka a zdrowie.

 

 I w tej sytuacji jako fizjoterapeuta i promotor zdrowia zadałam sobie proste pytanie:

Jaki jest wpływ muzyki na ciało człowieka?

  • muzyka wpływa na ogólne samopoczucie człowieka,
  • wpływa na napięcie mięśni (rozluźnia je bądź napina),
  • wpływa na układ krążenia ( przyspiesza bądź zwalnia tętno),
  • działa na układ pokarmowy i oddechowy (przyspiesza prace bądź zwalnia),
  • odpowiednio dobraną muzykę stosuje się w łagodzeniu bólów i w czasie zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, w położnictwie i ginekologii,
  • oddziaływanie muzyką stosuje się w chorobach psychosomatycznych oraz w procesie rehabilitacji pacjentów,
  • muzykę wykorzystuję się w terapii osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

koncert fortepianowy w plenerze przy fontannie

Terapia MUZYKĄ.

 

 W związku z naukowo dowiedzionym wpływem muzyki na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu człowieka powstała MUZYKOTERAPIA, która:

  • pozwala na docieranie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobywa i aktywizuje emocje;
  • pozwala na realizacja ćwiczeń zaburzonych sfer psychicznych;
  • poprawia nastrój;
  • dostarcza pozytywnych przeżyć;
  • pozwala na specyficzne doznania mogące doprowadzić do głębszego zainteresowania muzyką;
  • daje szansę na przełamanie barier nieśmiałości, rozładowanie napięcia;
  • stwarza okazję do zabawy.

 Główne cele muzykoterapii to przede wszystkim: uspokojenie oraz rozluźnienie pacjentów, zabawa oraz poznawanie siebie nawzajem, wytworzenie za pomocą muzyki równowagi pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych a procesami fizjologicznymi. W sesji muzykoterapii może uczestniczyć każda osoba, bez względu na poziom jej umiejętności muzycznych, stopień niepełnosprawności, czy rodzaj zaburzeń. Przeciwwskazania odnoszą się jedynie do osób cierpiących na tzw. epilepsję muzykogenną oraz w przypadkach ostrych stanów psychotycznych. I co ciekawe, aktualnie istnieje podział na :

  •  muzykoterapię aktywną – angażującą pacjenta aktywnie (śpiew, gra na instrumencie, improwizacja, ruch przy muzyce)
  •  muzykoterapię receptywną – angażującą pacjenta poprzez słuchanie muzyki, relaksację oraz wizualizacje.

Równocześnie często dzielimy muzykoterapię na:

  • ‘muzykę w terapii’, gdzie muzyka używana jest jako jeden z elementów terapii, nie jest najważniejsza, czasami tylko wspomaga lub towarzyszy terapii głównej (na przykład podczas rehabilitacji, w gabinecie stomatologicznym 🙂 czy na porodówce 🙂 )
  • ‘muzykę jako terapię’, gdzie muzyka jest głównym i priorytetowym elementem terapii, i gdzie uznaje się, że już sam kontakt z muzyką, jej odtwarzanie lub tworzenie ma znaczący walor terapeutyczny.

 

MUZYKOTERAPIA na co dzień.

 

 I proszę, teraz wszystko jest już jasne. Nie bez znaczenia jest fakt doboru muzyki w gabinetach SPA :), w salach wystawowych, w prywatnych klinikach i na pierwszych… randkach ;).

Świat, który nas otacza nieustannie pulsuje życiem, a muzyka jak najbardziej jest częścią naszego życia: jej rytm, barwa, dynamika, tempo oraz harmonia, nieustannie na nas wpływa. Na pewno nie bez powodu muzyka porywa nas do tańca, ‘łagodzi obyczaje’, prowadzi nas do boju i po zwycięstwo, czy do ołtarza. Czasami nie pamiętamy koloru sukienki czy płaszcza, ale pamiętamy za to muzykę czy piosenkę pierwszych pocałunków, wypraw, rozstań, olśnień….

I wracając do Chopina, którego ostatnio spotkałam u mojego stomatologa, i który faktycznie: przełamał blokady, ‘złagodził obyczaje’ otworzył serca i umysły oraz uśmierzył ból….:) …UWAGA!!! Teraz przed nami wielkie wydarzenie i wielkie muzyczne święto!! Mamy teraz trzeci etap Konkursu Chopinowskiego – zachęcam, tam gdzie jesteśmy: w swojej pracowni, w biurze, w aucie, w gabinecie…w taksówce…nastawić na II program Polskiego Radia…gdzie muzyka Chopina teraz jest żywa, obecna i ‘namacalna’. Koniecznie muzykę i Konkurs Chopinowski…dla zdrowia polecam 🙂 .

I na muzyczny deser “Nie dokazuj miła nie dokazuj” w wykonaniu Marka Grechuty:

 

 

BIBLIOGRAFIA:

• Wprowadzenie do muzykoterapii, Ludwika Konieczna-Nowak (Impuls, Kraków 2013).
• Podstawy muzykoterapii, Krzysztof Stachyra (red.), (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2012).
• Modele, metody i podejścia w muzykoterapii Krzysztof Stachyra, (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2012).
• Terapia muzyką w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Historia, metoda i praktyka, Paul Nordoff, Clive Robbins (Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 2008).
• Muzykoterapia i wizualizacja w rozwijaniu kompetencji emocjonalnych studentów pedagogiki, Krzysztof Stachyra (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2009).
• Wstęp do nauki o muzykoterapii, Tadeusz Natanson (Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1978).
• Muzykoterapia i terapia przez sztuki plastyczne w piśmiennictwie polskojęzycznym Krzysztof Stachyra, Ewa Grudziewska (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007).
• Podobieństwa i różnice między muzykoterapią i edukacją muzyczną, Krzysztof Stachyra „Terapia przez Sztukę” nr 1/2009, s. 3-6.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *