Cel: korekcja koślawości kolan. Wzmocnienie mięśni kończyn dolnych.
- Usiądź skrzyżnie przed krzesłem.
- Ręce proste wyciągnij w kierunku oparcia krzesła i chwyć za nie.
- Powoli i ostrożnie przejdź z pozycji siedzącej do stania.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Z pozycji siadu skrzyżnego wstań do pozycji pionowej, pomagając sobie rękoma. Ćwiczenie wykonuj powoli i dokładnie. Podczas wstawania nie powinno odczuwać się bólu w stawach kolanowych.
Powtórzenia:
5x
Serie ćwiczeń:
1-2x
Długość przerw:
60 sekund
Intensywność:
80-90%
Oczekiwany efekt:
Korekcja mechaniczna koślawości kolan. Wzmocnienie mięśni nóg, a szczególnie ud.
Zalecenia dodatkowe:
Im wolniej wykonujemy ćwiczenie, tym jest ono efektywniejsze.
Dla kogo przeznaczone jest ćwiczenie:
Ćwiczenie to skierowane jest dla wszystkich osób niezależnie od płci, starszych i młodszych, którzy zmagają się z nadmierną koślawością kolan. Dodatkowo oprócz korekcji kolan koślawych (tzw. x-ów), mamy tu do czynienia ze znacznym wzmocnieniem siły mięśni kończyn dolnych, szczególnie mięśni ud – co jest niezmiernie ważne dla wszystkich osób aktywnie uprawiających sporty zimowe 🙂 . UWAGA!! Mocne nogi, mocne uda, to podstawa bezpiecznego i pewnego szusowania na stokach narciarskich (narty zjazdowe), czy też marszów/ biegów na nartostradach (narty “biegówki”). Oczywiście mocne uda przydaję się nie tylko przy uprawianiu sportów zimowych 😉 – ważne i niezbędne są na co dzień – zarówno podczas biegu do odjeżdżającego z przystanku autobusu, zabawie z dzieckiem na lodowisku czy też wnoszeniu materiałów szkoleniowych po wysokich schodach do sali wykładowej…:) . Polecam 🙂 .
Właśnie szukałam informacji o tym ćwiczeniu i znalazłam twój blog. Oj coś czuję, że jutro go całego wyczytam.
Przejrzyscie piszesz i już wiem czemu syn ma zalecone to ćwiczenie ( zapytałam fizjoterapeutki, a ta tylko odpowiedziała, że na nogi )
Pozdrawiam
Cieszę się, że blog się podoba 🙂 . Ćwiczenia na koślawość kończyn dolnych ( szczególnie u dzieci) jeszcze przygotuję i w najbliższym czasie podwieszę na blogu :). Przy koślawości nóżek u dziecka bardzo ważne są codzienne nawyki ruchowe, tzn. jak dziecko siada przy zabawach na dywanie, przy ubieraniu się czy przy oglądaniu telewizji. Ogólnie unikamy wszystkich pozycji pogłębiających koślawość nóżek- zdecydowanie w takich sytuacjach polecany jest na przykład siad skrzyżny 🙂 . Pozdrawiam 🙂 .