zgrabne nogi kobirty i mężczyzny siedzących razem przy stole

ĆWICZENIE TYGODNIA: wstawanie z pozycji siadu skrzyżnego.

Cel: korekcja koślawości kolan. Wzmocnienie mięśni kończyn dolnych.

  1.  Usiądź skrzyżnie przed krzesłem.
  2. Ręce proste wyciągnij w kierunku oparcia krzesła i chwyć za nie.
  3. Powoli i ostrożnie przejdź z pozycji siedzącej do stania.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Z pozycji siadu skrzyżnego wstań do pozycji pionowej, pomagając sobie rękoma. Ćwiczenie wykonuj powoli i dokładnie. Podczas wstawania nie powinno odczuwać się bólu w stawach kolanowych.

Powtórzenia:

5x

Serie ćwiczeń:

1-2x

Długość przerw:

60 sekund

Intensywność:

80-90%

Oczekiwany efekt:

Korekcja mechaniczna koślawości kolan. Wzmocnienie mięśni nóg, a szczególnie ud.

Zalecenia dodatkowe:

Im wolniej wykonujemy ćwiczenie, tym jest ono efektywniejsze.

Dla kogo przeznaczone jest ćwiczenie:

Ćwiczenie to skierowane jest dla wszystkich osób niezależnie od płci, starszych i młodszych, którzy zmagają się z nadmierną koślawością kolan. Dodatkowo oprócz korekcji kolan koślawych (tzw. x-ów), mamy tu do czynienia ze znacznym wzmocnieniem siły mięśni kończyn dolnych, szczególnie mięśni ud – co jest niezmiernie ważne dla wszystkich osób aktywnie uprawiających sporty zimowe 🙂 . UWAGA!! Mocne nogi, mocne uda, to podstawa bezpiecznego i pewnego szusowania na stokach narciarskich (narty zjazdowe), czy też marszów/ biegów na nartostradach (narty “biegówki”). Oczywiście mocne uda przydaję się nie tylko przy uprawianiu sportów zimowych 😉 – ważne i niezbędne są na co dzień – zarówno podczas biegu do odjeżdżającego z przystanku autobusu, zabawie z dzieckiem na lodowisku czy też wnoszeniu materiałów szkoleniowych po wysokich schodach do sali wykładowej…:) . Polecam 🙂 .

2 thoughts on “ĆWICZENIE TYGODNIA: wstawanie z pozycji siadu skrzyżnego.

  1. Właśnie szukałam informacji o tym ćwiczeniu i znalazłam twój blog. Oj coś czuję, że jutro go całego wyczytam.
    Przejrzyscie piszesz i już wiem czemu syn ma zalecone to ćwiczenie ( zapytałam fizjoterapeutki, a ta tylko odpowiedziała, że na nogi )
    Pozdrawiam

    1. Cieszę się, że blog się podoba 🙂 . Ćwiczenia na koślawość kończyn dolnych ( szczególnie u dzieci) jeszcze przygotuję i w najbliższym czasie podwieszę na blogu :). Przy koślawości nóżek u dziecka bardzo ważne są codzienne nawyki ruchowe, tzn. jak dziecko siada przy zabawach na dywanie, przy ubieraniu się czy przy oglądaniu telewizji. Ogólnie unikamy wszystkich pozycji pogłębiających koślawość nóżek- zdecydowanie w takich sytuacjach polecany jest na przykład siad skrzyżny 🙂 . Pozdrawiam 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *