pień drzewa leżący w lesie jak równoważnia

Ćwiczenie tygodnia: trening równowagi w staniu jednonóż na równoważni.

Cel: poprawa utrzymania równowagi i stabilności ciała w staniu na jednej nodze. Poprawa propriocepcji stawów obciążanej kończyny dolnej. Poprawa ogólnej koordynacji ruchowej.

  1. Stań jedną noga na równoważni.
  2. Staraj się utrzymać stabilną postawę ciała.
  3. Kręgosłup oraz głowę trzymaj prosto, tułów stabilnie.
  4. Dla poprawy balansu ciała unieś ramiona na boki.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Początkowo ćwiczenie wykonuj podpierając się rękami np. na oparciach ustawionych po bokach krzeseł. Dopiero po opanowaniu ćwiczenia z podparciem na obydwu rękach możesz spróbować wykonać ćwiczenie w podporze na jednej ręce, a następnie w ogóle bez podporu.

Powtórzenia:

1x po 30-60 sekund

Serie ćwiczeń:

3-5x

Długość przerw:

30-60 sekund

Intensywność:

60-70%

Oczekiwane efekty:

Stopniowe opanowanie równowagi i uzyskanie stabilności postawy ciała.

Zalecenia dodatkowe:

Jako równoważnię do ćwiczeń można wykorzystać nie tylko specjalistyczna równoważnie w sali fitness-u, ale również równoważnie na ścieżkach zdrowia w parkach czy lasach, specjalnie ustawione i przygotowane deski czy murki (zawsze jednak pamiętajmy o bezpieczeństwie) . Należy zachować szczególną uwagę podczas wykonywania ćwiczenia (dodatkowa stabilizacja/ podpieranie się rękami podczas ćwiczenia) w przeciwnym razie może dojść do kontuzji stawu skokowego (np. skręcenie) .

Dla kogo zalecane jest to ćwiczenie?

Trening równowagi w staniu jednonóż na równoważni jest szczególnie zalecany dla wszystkich osób po skręceniach i zwichnięciach  stawów kończyny dolnej bądź po złamaniu kości w obrębie kończyny dolnej. Warto zwrócić uwagę, że ćwiczenie to oprócz wzmocnienia mięśni oraz aparatu więzadłowego kończyny dolnej przywraca właściwą równowagę oraz stabilność postawy ciała. Aktywność ta jest również zalecana dla wszystkich dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego jako ćwiczenie świadomości własnego ciała, kontroli ruchów i utrzymania równowagi oraz właściwej postawy ciała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *