“Pęcherz jest zwierciadłem duszy”…
przysłowie chińskie
Co kryje się pod nazwą: pęcherz nadreaktywny czy pęcherz hiperaktywny?
Dla wielu pacjentów pęcherz nadreaktywny to przede wszystkim znaczne obniżenie komfortu życia; to cierpienie wielu kobiet i mężczyzn, którzy częściej niż zwykle odczuwają potrzebę oddania moczu. Staje się ona przymusem, często bardzo silnym, a nawet bolesnym. Osoby dotknięte tym schorzeniem zmuszone są coraz częściej korzystać z toalety, mimo że ich pęcherz moczowy nie jest pełny. Dla takich osób dojście do toalety to wielkie wyzwanie i stres. Towarzyszy im często obawa przed niekontrolowanym wypływem moczu. Jeśli pacjentowi nie uda się dotrzeć do toalety na czas, mówimy wówczas o nietrzymaniu moczu z parcia naglącego.
- zespół pęcherza nadreaktywnego i nietrzymanie moczu z parcia naglącego wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej pracy pęcherza;
- problem pęcherza nadreaktywnego można rozwiązać poprzez uzyskanie dobrego napięcia dna miednicy;
- najczęściej pacjenci z nietrzymaniem moczu z parcia naglącego mają słabe dno miednicy.
Co warto wiedzieć o pęcherzu moczowym?
- zdrowy pęcherz dorosłego człowieka ma objętość około 500 ml.
- zwykle podczas mikcji (proces oddawania moczu) wydalane jest jednarazowo od 300 do 500 ml. moczu;
- z reguły kobiety z pęcherzem nadreaktywnym nie osiągają objętości 300 ml. i szukają toalety już w chwili, kiedy pęcherz jest wypełniony do 50 ml.
Jakie są przyczyny pęcherza nadreaktywnego?
- często lekarze nie wiedzą, co jest genezą wykształcenia się pęcherza nadreaktywnego czy nietrzymania moczu z parcia naglęceg0;
- nierzadko przyczyna jest cienka, wrażliwa śluzówka, na skutek niskiego poziomu estrogenu;
- powodem może też być częste opróżnianie pęcherza z przyzwyczajenia, w wyniku obciążenia psychicznego lub innych dolegliwości fizycznych;
- przy wywiadzie lekarskim warto podać wszystkie współistniejące jednostki chorobowe, tak żeby wykluczyć chroniczne zapalenie pęcherza, cewki moczowej i śluzówki, kamicę czy obniżenie się narządu rodnego.
Co warto wiedzieć o oddawaniu moczu?
- mechanizm oddawaniu moczu – nazywany mikcją- przebiega w czterech fazach;
- cały czas, poza pobytem w toalecie, jesteśmy w fazie gromadzenia się moczu i jego magazynowania;
- w fazie gromadzenia się moczu mięśniówka pęcherza jest rozluźniona;
- w momencie kiedy pęcherz jest wypełniony do połowy, pojawia się pierwszy impuls parcia;
- w czasie wzrostu objętości moczu w pęcherzu uczucie parcia stopniowo narasta;
- w tej fazie dno miednicy zwiększa napięcie, uszczelniając cewkę moczową, aby nie doszło do przedwczesnego opróżnienia pęcherza;
- gdy parcie na pęcherz wzmaga się idziemy do toalety i rozpoczynamy kilkusekundową fazę otwarcia;
- rozszerza się miejsce przejścia pęcherzowo – cewkowego i w obszarze szyi pęcherza tworzy się lejek – równocześnie mięśnie cewki moczowej rozluźniają się;
- po fazie otwarcia mięsień wypieracz pęcherza rozpoczyna swoje zadanie – kurczy się i mocz wypływa – jest to faza opróżniania.
Co to jest dziennik mikcji i dlaczego warto go prowadzić?
Pacjenci w celu lepszego poznania swojego pęcherza moczowego, i zorientowania się, czy funkcjonuje sprawnie, czy też jest już nadreaktywny prowadzą specjalny dziennik mikcji.
Dziennik mikcji prowadzi się przez dobę albo dłużej. Najlepiej podczas weekendu lub w inne wolne dni, kiedy pacjent pozostaje w domu:
- każdorazowo, kiedy pacjent idzie do toalety mierzy ilość oddawanego moczu (zaopatrzony jest w pojemnik z miarką);
- wyniki pomiaru oraz godzinę mikcji wpisuje do notesu/tabeli ;
- w czasie obserwacji pacjent zapisuje również ilość oraz rodzaj przyjmowanych płynów: woda, herbata, soki, płynne zupy, alkohol, kawa itp.;
- w uwagach pacjent odnotowuje również natężenie strumienia moczu oraz czy zdarzył się incydent niekontrolowanej utraty moczu.
W następnych wpisach podam wszystkim zainteresowanym , jak interpretujemy wyniki dziennika mikcji oraz podam informację, co możemy zrobić, jeśli mamy nadreaktywny pęcherz lub cierpimy na nietrzymanie moczu z parcia naglącego oraz jak możemy tym schorzeniom zapobiegać ;).
UWAGA!!! Dla wszystkich zainteresowanych podam również krótki współczesny instruktaż zdrowych i poprawnych NAWYKÓW W TOALECIE….
Warto wiedzieć, warto przeczytać 🙂 .
Zapraszam :).
A na zakończenie, jak zawsze w temacie 😉 utwór Grupy Pod Budą “Bardzo smutna piosenka retro”…
BIBLOGRAFIA:
Yvonne Keller, Judith Krucker, Marita Seleger “W drodze do istoty kobiecości”