kobieta i męzczyzna- znak na toalecie

Okiem fizjoterapeutki: sprawdzone sposoby na wyciszenie pęcherza :) .

“Kap, kap płyną łzy
w łez kałużach ja i Ty
wypłakane oczy
i przekwitłe bzy
Płacze z nami deszcz
i fontanna szlocha też
trochę zadziwiona
skąd ma tyle łez.”

Pod Budą “Bardzo smutna piosenka retro”

 

 

Słów kilka o dzienniczku mikcji.

Jeśli faktycznie udało nam się prowadzić uczciwie zapisy oddawania moczu przez ostatnie 24 godziny, a jeszcze lepiej 48 godzin – to możemy się teraz zabrać do interpretacji wyników 🙂 …

Jeśli w większości przypadków objętość oddawanego moczu jednorazowo wynosiła poniżej 300 ml. warto zadać sobie następujące pytania:

 • czy idziemy do toalety, ponieważ rzeczywiście odczuwamy taką potrzebę?
 • czy też idziemy do toalety z rozsądku i przyzwyczajenia? Na przykład przed wyjściem z domu na zakupy czy przed podróżą?…
 • czy parcie na pęcherz jest silne czy też spokojnie można je wytrzymać?…

Fakt pozostaje jeden: przy ilości oddawanego moczu poniżej 300 ml. warto wytrzymać dłuższy okres czasu – idealną ilością moczu wydalanego jest 500 ml.

A co w momencie, kiedy objętość moczu znacznie przewyższa przepisowe 500 ml.?

 • warto zdać sobie sprawę, że może to być cecha osobnicza, po prostu są ludzie, którzy wydalają więcej moczu 😉 ;
 • jednak jeśli większość oddawanych w ciągu doby porcji moczu przewyższa 800 ml. i powtarza się to codziennie może to być objaw bardzo niekorzystny;
 • ściana pęcherza nadmiernie rozciągniętego zdecydowanie staje się cieńsza, a mięśniówka nie uzyskuje już tak mocnego skurczu, aby wyprzeć zawartość;
 • ekstremalnie rozciągnięty i wypełniony pęcherz nie rozszerza się równomiernie; receptory tracą zdolność rejestrowania rozciągnięcia ściany, a tym samym przekazywania informacji o wypełnieniu pęcherza;
 • wszystkie osoby, których ilość wydalanego moczu jednorazowo przekracza 550 ml. nie powinny odkładać wizyt w toalecie.

Poniżej podaję sprawdzone sposoby na wyciszenie pęcherza – dla wszystkich pań, które oddają zbyt małe ilości moczu 🙂 … chociaż oczywiście mogą być również wykorzystane w momencie, kiedy pęcherz jest bardzo wypełniony… a w pobliżu toalety brak 😉 :

1.Taktyka odwlekania.

Za wszelką cenę próbujemy dodać sobie kolejnych obowiązków, wykonać różne pilne czynności, by odwrócić uwagę od chęci odwiedzenia toalety.

2. Napinanie mięśni dna miednicy

Napięcie mięśni dna miednicy nasz pęcherz zna z końcowej fazy mikcji – w ten właśnie sposób dno miednicy sygnalizuje zakończenie oddawania moczu, na co mięsień wypieracz pęcherza reaguje rozkurczem. Uczucie parcia uspokaja się najszybciej w przypadku długotrwałego napięcia.

3. Rozluźnienie i głębokie oddechy.

Rozluźniamy na chwilę całe ciało: oddychamy głęboko, rozluźniamy twarz, głaszczemy uspokajająco pęcherz moczowy.

4. Naciskanie na łechtaczkę lub środek ścięgnisty.

Siadamy na brzegu stołu, kanapy, na poręczy krzesła  lub krzyżujemy nogi ( nacisk uda na udo) i uzyskujemy w ten sposób nacisk na łechtaczkę, co bardzo uspokaja i wycisza pęcherz moczowy.

5. Uspokajanie pęcherza rozmową.

Rozmawiamy z własnym pęcherzem i uspokajamy go. Nieważne czy mówimy głośno czy w myślach – pęcherz nas słyszy 🙂 . Ważne: mówimy spokojnie i z pozytywnym nastawieniem.

6. Odwrócenie uwagi.

Skoncentruj się na swoim otoczeniu, pomyśl o swoim ulubionym filmie, policz od 100 do 0 w języku obcym – zrób cokolwiek co odwróci Twoją uwagę od parcia na pęcherz.

7. Napięcie mięśni przywodzicieli – zawsze skuteczne 🙂 .

Przyciśnij udo do uda, krzyżując nogi.

8. Picie większej ilości płynów.

Codziennie powinniśmy wypijać 1,5 l. płynów, najlepiej wody lub herbat ziołowych ( ja osobiście soków owocowych kartonowych absolutnie nie polecam!!). Jeżeli pijemy za mało mocz jest za bardzo skoncentrowany i dodatkowo podrażnia pęcherz. Najlepiej jeśli kolor moczu jest jasnosłomkowy.

9. Unikanie w diecie coli, napojów gazowanych, soku grejpfrutowego, czarnej herbaty, kawy i alkoholu.

Wszystkie te substancje zawierają substancje podrażniające receptory w pęcherzu i śluzówkę. Powinny być spożywane w minimalnych ilościach i dla przyjemności, a nie by zaspokoić pragnienie.

10. Spożywanie pokarmów wyciszających pęcherz.

Unikaj gruszek i grejpfrutów, jedz natomiast dużo pestek dyni i suszonej żurawiny.

11. Stosowanie techniki relaksacyjnych pomagających wyciszyć pęcherz moczowy.

Na wyciszenie pracy pęcherza wpływają: terapia oddechowa, masaż shiatsu, masaż stref reflektorycznych, masaż klasyczny.

12. Zredukowanie do minimum stresów.

Jeżeli tylko jest taka możliwość, staraj się za wszelką cenę zminimalizować codzienne sytuacje stresowe. Postaraj się codziennie praktykować:ćwiczenia relaksacyjne oraz autogenne.

13. Inwestycja w dobrą ochronę bielizny.

Bardzo często się zdarza, że strach przed przemoczeniem bielizny – i tym samym znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji – mocno dodatkowo pobudza pęcherz. W ten sposób  koło samo się nakręca… Warto więc stosować specjalne chłonne wkładki lub podpaski.

I jeszcze krótka ściąga dla wszystkich pań wahających się, czy ich pęcherz sprawnie funkcjonuje 🙂 :

Masz perfekcyjnie pracujący pęcherz moczowy jeśli:

 • w nocy nie musisz wstawać do toalety, a jeśli już to najwyżej raz;
 • objętość jednej porcji wydalanego przez Ciebie moczu wynosi od 300 do 550 ml.;
 • oddajesz codziennie pomiędzy 1,5 a 2 l. moczu;
 • różnica pomiędzy płynami przyjętymi a wydalonymi wynosi od -500 ml. do +500 ml.

Pamiętajmy!!! W problemach uroginekologicznych bardzo ważny jest kontakt z lekarzem urologiem i ginekologiem; a najlepiej uroginekologiem 🙂 , z którym spokojnie możemy omówić wszystkie nasze wątpliwości i niepokoje dotyczące sprawnego funkcjonowania naszego pęcherza moczowego i mięśni dna miednicy. Warto też co pewien czas powtarzać obserwację z dzienniczkiem mikcji i sprawdzać uzyskane przez nas wyniki. A w razie niepokojących objawów oprócz wizyty u lekarza odwiedzić wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który ułoży dla nas plan ćwiczeń fizycznych i… pomoże wprowadzić w życie techniki usprawniające prace pęcherza moczowego.

Do kolejnych wpisów, na temat ….ZDROWIA OCZYWIŚCIE… zapraszam, Wasza m

BIBLIOGRAFIA:

 1. Ide W., Vahlensieck W., Gilbert T., Vollmer K., “Rehabilitacja urologiczna. skuteczne leczenie nietrzymanie moczu i zaburzeń erekcji”.
 2. T.Rechberger “”Nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki dna miednicy u kobiet”.
 3. Wolfram K., “Mit dem Drachen tanzen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *