niemowlę na ręczniku

Okiem fizjoterapeutki: stymulowanie rozwoju niemowlęcia 0 – 6 miesięcy.

“Trzy rzeczy pozostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka..”

Dante

 

Witajcie!! Dzisiaj obiecany wpis dla wszystkich Mam, Tatusiów … i zatroskanych Dziadków: stymulowanie rozwoju niemowlęcia w wieku od 0 do 6 miesiąca życia.

Wielokrotnie podczas moich spotkań z rodzicami podkreślam, że najprostsze i nieprzekombinowane rozwiązania są najlepsze. Jednak żyjemy w czasach natłoku informacji oraz ogromnej presji marketingowej. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest ważne i kluczowe w rozwoju niemowlęcia? Czego nie powinniśmy przegapić? … i kiedy szczególnie powinniśmy zachować czujność i ostrożność rodzicielską?…

Dzisiaj napiszę o pierwszym “kamieniu milowym”w rozwoju niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia…

UWAGA!!

  • pierwszym WAŻNYM osiągnięciem w rozwoju motoryki jest poszerzający się zakres unoszenia główki podczas leżenia na brzuchu i utrzymywanie jej w pionie ( kontrola) w pozycji pionowej. Rozwijanie tej umiejętności, która doskonali się do 6 miesiąca życia, jest możliwe m.in. dzięki prawidłowej percepcji dziecka. W tym momencie w postępowaniu z dzieckiem ważne jest, aby od najwcześniejszych chwil było układane na brzuszku – jedynie wtedy ma szansę polubić tą pozycję ( i nie protestować…) . Warto również, podkreślić, że taka pozycja sprzyja regulacji właściwych napięć mięśni tułowia oraz kończyn dolnych. Miejsce wybrane do układanie niemowlęcia na brzuszku powinno być: bezpieczne, stabilne i twarde – stąd najlepsza jest po prostu podłoga. UWAGA: w tym momencie zmiana struktury materiału, na którym leży dziecko ma dodatkowe działanie – stymuluje wnętrze dłoni oraz powoduje przyzwyczajenie delikatnych rączek do coraz większej aktywności ( niezbędne przy raczkowaniu i manipulowaniu).
  • ZAKŁÓCENIA tego etapu zwykle wiążą się z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. I tak: jeśli dziecko w kolejnych próbach unoszenia główki z coraz bardziej zaangażowanym udziałem rąk stosuje nieprawidłowe wzorce, to najprawdopodobniej będzie potrzebowało rehabilitacji ( pomocy fizjoterapeuty). Należy również zapobiec powielaniu przez niemowlę owych nieprawidłowych wzorców, gdyż mogą zostać utrwalone w procesie uczenia się przez wielokrotne powtarzanie w ciągu dnia.
  • zaburzenia napięcia mięśniowego mogą się również przejawiać w leżeniu na plecach: niemowlę przyjmuje wówczas specyficzne ułożenie – wygięcie ciała w łuk w osi horyzontalnej ( kształtem przypomina banana) …

Kochani Rodzice!! Stąd zawsze w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka proszę, by je układać na brzuszku… Wiem, że płacze i się denerwuje, ale tylko na początku – po paru dniach po prostu się przyzwyczai 🙂 …

I jeszcze jedno: obserwujcie swoje dziecko (!!) . Lekarz bądź terapeuta widzi niemowlę w gabinecie przez 15 – 40 minut, Wy widzicie je przez 24 godziny na dobę (!!) . I jeśli coś Was niepokoi, coś się nie sprawdza, nie funkcjonuje … pytajcie, dzwońcie, konsultujcie – wczesna interwencja ma OGROMNE znaczenie i zdecydowanie przekłada się na lepsze rokowania, co do zdrowego rozwoju Waszego Maluszka :*) …

z pozdrowieniami

Wasza m

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *