podświtlony liść

Mięśnie międzyżebrowe a oddech dający życie.

Okiem fizjoterapeutki: mięśnie międzyżebrowe a oddech dający życie.

Oddychanie jest niezbędne do życia. Potrzebujemy tlenu, niczym kwiat wody, mewy morza, a dziecko zabawy. Niezakłócony proces oddychania to nie tylko wydolna i sprawna przepona (o której przeczytasz TUTAJ), ale również inne mięśnie oddechowe, między innymi mięśnie międzyżebrowe…

A co to za tajemnicze mięśnie? Gdzie je możemy znaleźć? I jaka jest ich rola w organizmie? Czemu służą?…

  • mięśnie międzyżebrowe są to małe mięśnie położone między żebrami,
  • dzięki nim podczas wdechu pojedyncze żebra poruszają się wokół własnej osi w miejscu, gdzie stawy łączą je z kręgosłupem
  • w ten sposób podczas wdechu ruch żeber na plecach unosi z przodu klatkę piersiową
  • żebra dodatkowo podczas obrotu zachowują się jak podkładki między kręgami – obracając się delikatnie odsuwają od siebie kręgi, co w efekcie wydłuża kręgosłup i zachowuje jego elastyczność

żebra i klatka piersiowa z przodużebra i klatka piersiowa z tyłu

 

Każdy pacjent,który przychodzi do gabinetu przynosi zapisaną w ciele historię swojego życia: poród, dzieciństwo, dojrzewanie – radości i smutki, swobodę i stresy, wstrząsy i traumy – zapisane są w ciele. W komórkach, w tkankach, w napięciu.

I tak na przykład – dokładnie w miejscu, w którym żebra stykają się z kręgosłupem, oddech i napięcie w plecach są ze sobą nierozerwalnie połączone. Kiedy pacjent ma nadmierne napięcie mięśni wokół kręgosłupa nie pozwala to na swobodny obrót jego żeber, co z kolei ogranicza oddychanie. Stąd prawidłowy oddech wymaga, aby żebra swobodnie poruszały się względem kręgosłupa, a elastyczność kręgosłupa zależy znowu od swobodnego oddechu.

Właśnie dlatego terapeuci, pracując z kręgosłupem pacjenta pracują również z jego oddechem i na odwrót – pracując nad oddechem skupiają się nad kręgosłupem. A jeżeli celem terapii jest zmiana postawy ciała pacjenta nie pozostaje nic innego,  jak starannie pracować nad kręgosłupem i oddechem równocześnie ;’) .

TO WAŻNE!! Jeżeli chcemy zachować zdrową postawę ciała i żyć bez bólu, to powinniśmy skupić się na PRAWIDŁOWYM ODDECHU jako podstawie naszego zdrowia 🙂 …

 

Z pozdrowieniami

z Licencji na Zdrowie

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

z Licencji na Zdrowie

 

p.s. wpis powstał zainspirowany książką Mary Bond “Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć. Nowe Zasady.”