ćwiczenia mięśni skośnych brzucha

Mięśnie głębokie: gorset zewnętrzny.

Dzisiaj w Licencji na Zdrowie w roli głównej mięśnie głębokie: gorset zewnętrzny.

Kiedy zastanawiamy się, które mięśnie budują gorset zewnętrzny, to zawsze pierwszy przychodzi nam na myśl najczęściej ćwiczony i znany mięsień prosty brzucha. Mięsień ten przebiega pionowo, od mostka do kości łonowej.  Pozostałe mięśnie brzucha: skośne wewnętrzne i zewnętrzne, przebiegają ukośnie, w poprzek brzucha, pomiędzy przednią a dolną częścią żeber i pachwin. Główne zadanie tej grupy mięśni polega na współpracy ze sobą podczas wykonywania ruchów tułowia: przy jego pochylaniu do przodu i przy wykonywaniu skrętów na boki.

WARTO WIEDZIEĆ!! mięśnie budujące gorset zewnętrzny mięśni głębokich przyczyniają się do ogólnej stabilizacji tułowia, jednak ze względu na to, że nie przyczepiają się bezpośrednio do kręgosłupa nie stanowią dla niego bezpośredniego wsparcia. W momencie, kiedy mięśnie gorsetu zewnętrznego nadmiernie się spinają i skracają (na przykład, kiedy za intensywnie je ćwiczymy i wzmacniamy), przyciągają miednicę do klatki piersiowej – w wyniku czego dochodzi do spłaszczenia lędźwi i ustawienia miednicy w kierunku tyłopochylenia. W wyniku tego mechanizmu dochodzi do ściągania klatki piersiowej w dół, co ogranicza pracę przepony (o której więcej przeczytasz TUTAJ) i prowadzi do oddychania górną częścią klatki piersiowej. Dodatkowo, skrócenie mięśni gorsetu zewnętrznego nadmiernie obciąża mięśnie pleców, które w tym momencie muszą utrzymywać wyprostowana postawę ciała.

TO WAŻNE!! nadmierna stabilizacja zewnętrznego gorsetu uciska mięśnie głębokie – gorset wewnętrzny (o którym więcej przeczytasz TUTAJ) i zamyka postawę całego ciała.

W momencie, kiedy napinamy mięśnie brzucha spłaszczając odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kość ogonowa zostaje podwinięta, a klatka piersiowa ściśnięta i obniżona. Przepona ma mniej miejsca na swobodną pracę (ruch przepony w dół jest ograniczony) i wykonanie głębokiego wdechu. Trzewia są mocniej uciśnięte przez obniżoną klatkę piersiową i zaczynają napierać na przednią ścianę klatki piersiowej. Bardzo ciężko w takiej pozycji – z utrzymaniem mocnego napięcia mięśni gorsetu zewnętrznego – stać i obracać głowę, komfortowo oddychać, a nawet swobodnie się poruszać i wykorzystywać w pełni ruchomość kończyn dolnych.

Jeżeli jeszcze się wahasz, jak poprawnie stać, oddychać, chodzić i JAK POPRAWNIE BUDOWAĆ SILNE mięśnie brzucha, na spotkanie z fizjoterapeutą – specjalistą od ruchu – koniecznie zapraszam 🙂 .

 

Z pozdrowieniami

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

z Licencji na Zdrowie

 

Bibliografia:

Brill P.. (2001) The Core Program, New York: Bantam Book

Calais-Germaine, B. (1993), Anatomy of Movement. Seattle: Eastland Press.

Egoscue, P. (1998), Pain free. new york: Bantam Book

Bond M. (2001) Balancing Your Body, Rochester, Vt.: Healing Arts Press

Bond M. (2007) , The New Rules of Posture. How to Sit, Stand, And Move In The Modern World.