miednica_mniejsza

Czym jest rozwór moczowo-płciowy?

Dzisiaj w Licencji na Zdrowie odpowiemy sobie na pytanie: czym jest rozwór moczowo-płciowy?

Przyczepy mięśnia dźwigacza odbytu w okolicy spojenia łonowego tworzą zarówno po stronie prawej, jak i lewej wcięcie – strefę, która pozbawiona jest włókien mięśniowych- i właśnie ten obszar nazywamy rozworem moczowo-płciowym.

 

TO JEST CIEKAWE. Rozwór moczowo-płciowy to:

  • obszar styku cewki moczowej oraz pochwy
  • jest to również miejsce, przez które przechodzi dziecko podczas II fazy porodu naturalnego
  • jedno ze słabszych miejsc w obrębie struktur dna miednicy

 

WARTO WIEDZIEĆ (!!)

  • dla aktywnego podparcia pęcherza moczowego oraz narządu rodnego najważniejsze jest prawidłowe napięcie leżących najbardziej przyśrodkowo włókien dźwigacza odbytu, w tym przede wszystkim jednej z jego wiązek: pęczka łonowo-odbytniczego
  • jednym z najczęstszych powodów obniżenia narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymania moczu jest właśnie słabość mięśnia dźwigacza odbytu – pęczka łonowo-odbytniczego

 

W celu powrotu do formy i pełnej aktywności po ciąży oraz po porodzie warto odwiedzić fizjoterapeutę pracującego z kobietami oraz specjalizującego się w dysfunkcjach uroginekologicznych. Podczas wizyty poporodowej fizjoterapeuta oceni stan mięśni dna miednicy wykonując badanie per vaginam, czasami również według potrzeb badanie per rectum. Badania te stanowią podstawę do ustalenia spersonalizowanej terapii, następnie treningu, pozwalającego na powrót do dobrego samopoczucia, sprawności oraz aktywności fizycznej.

 

Z pozdrowieniami

oraz zaproszeniem do Licencji na Zdrowie

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

 

PIŚMIENNICTWO:

  1. B.Calalais-Germain: “Dno miednicy – ciąża, poród, połóg”. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii, Poznań 2021.