fizjoterapeutka Magdalena Rusiecka-Serwatka

Okiem fizjoterapeutki: hemoroidy.

Okiem fizjoterapeutki: hemoroidy.

Dzisiaj w Licencji na Zdrowie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane uroginekologią na wpis poświęcony hemoroidom oraz chorobie hemoroidalnej.

 

WARTO WIEDZIEĆ (!!) Czym są hemoroidy i kiedy mówimy o chorobie hemoroidalnej?

 • hemoroidy są to naczynia położone w kanale odbytu
 • hemoroidy występują u każdego człowieka i odpowiadają za kontrolę defekacji
 • zbudowane są z połączeń tętniczo-żylnych oraz z tkanki łącznej
 • do choroby hemoroidalnej dochodzi w przypadku wystąpienia procesu zapalnego wewnątrz bądź na zewnątrz odbytu

U kobiet choroba hemoroidalna pojawia się najczęściej podczas ciąży bądź też w okresie połogu. Dodatkowo podczas samego porodu dziecko obniża się i wywiera nacisk na naczynia krwionośne miednicy mniejszej. Na końcowym etapie drugiej fazy porodu, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny, główka rozciąga trójkąt analny krocza oraz kompresuje i spycha wszystko w kierunku odbytu, w tym również krew znajdującą się w splotach tętniczo-żylnych odbytu. W ten sposób dochodzi właśnie do ich rozszerzenia. Warto podkreślić, że tak samo wzmożone ciśnienie utrzymuje się podczas rodzenia się główki  oraz całego dziecka.

 

TO WAŻNE (!!) jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej?

 • leczenie choroby hemoroidalnej wymaga kontaktu oraz opieki lekarza
 • w fizjoterapii warto wprowadzić ruch w kompleksie lędźwiowo-miedniczo-biodrowym
 • szczególny nacisk położony jest na pracę z oddechem w celu zmniejszenia ciśnienia w miednicy mniejszej
 • pacjentka zachęcana jest do wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy w celu poprawy ich napięcia oraz stymulacji krążenia krwi
 • wprowadzone są bezpieczne dla pacjentki pozycje odwrócone

W ciąży pacjentki szczególną uwagę powinny poświecić wprowadzeniu odpowiedniej do trymestru ciąży aktywności fizycznej, nauce aktywizacji mięśni dna miednicy, nauce prawidłowych oddechów, unikaniu zaparć oraz długich, gorących kąpieli. U fizjoterapeuty uroginekologicznego każda pacjentka uczy się również prawidłowych nawyków w toalecie, między innymi poprawnej defekacji.

Wszystkie pacjentki w ciąży oraz po porodzie zachęcam do odwiedzenia fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z kobietami, szczególnie w wypadku pojawienia się takich dysfunkcji jak: nietrzymanie moczu bądź stolca, obniżenia narządów miednicy mniejszej – w tym hemoroidów, rozejście mięśnia prostego brzucha.

Natomiast wszystkich fizjoterapeutów pragnących poszerzać swoje kompetencje zawodowe w pracy z pacjentem uroginekologicznym zachęcam do cyklu szkoleń stacjonarnych oraz on-linowych w mc2courses.pl.

 

Z pozdrowieniami

Wasza

Magdalena Rusiecka-Serwatka

z Licencji na Zdrowie

 

PIŚMIENNICTWO

 1. Calais-Germain, „Dno mednicy – ciąża, poród, połóg. Anatomia i ćwiczenia”, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2021.
 2.  dr n. med. Artur Jurczyszyn „Choroba hemoroidalna”