Okiem promotora zdrowia… o smogu papierosowym.

“Znów noc, papierosy i gin.
A w głowie się tli, a w duszy mej spleen.
Znów noc a w głowie się tli,
Kwaśno i mdło nie bawi mnie nic.”

 

Voo Voo “Papierosy i gin”

 

 

 

Historia z papieroskiem w tle.

Tak, mieszkam w Krakowie, i temat smogu nie jest mi i mojej rodzinie, moim dzieciakom obcy. Zmagamy się z nieustannymi choróbskami, do których niewątpliwie “rękę” przykłada trująco-dusząca zawiesina nad Krakowem.

Ale zanim o krakowskim smoku i smogu będzie… to jeszcze do innego trucia siebie i innych wrócę…

Czy jeszcze ktoś pamięta lata 70 i 80? To lata mojego wczesnego dzieciństwa. Lata, kiedy wszyscy dorośli z mojego świata palili papieroski. Zapadły mi w pamięci sąsiedzkie nasiadówki, często z brydżem czy dysputą polityczną w tle – wujkowie, ciocie, sąsiadki, pani z mięsnego, aktywiści kościelni i polityczni – wszyscy barwni- ale obowiązkowo zawsze jak pamiętam z papieroskiem w ręce. Wtedy palili dokładnie wszyscy. Takie same obrazki pamiętam z domów moich koleżanek i kolegów. Po prostu kłęby papierosowego dymu…

Kto z czasów liceum nie pamięta słynnych spotkań “za bramką”, “za winkielkiem” czy na “mostku”?… I znowu obowiązkowo z papieroskiem w ręku. Każdy wiedział, że w pewnych grupach i “bandach”, żeby w ogóle zaistnieć i zafunkcjonować, trzeba było palić…

Nawet co ciekawe w światku korporacyjnym, z całym jego blichtrem i splendorem oraz funkcjonowaniu w zakresie szeroko pojętego zdrowia/leczenia, prawie cała ekipa managerska regularnie spotykała się “na fajeczce” pod wypasionym, nowoczesnym biurowcem w centrum Warszawy. I w ilu byłam firmach, sytuacja wyglądała tak samo 🙂 . Serio. Nawet, w którymś momencie zauważyłam, że na takim menadżerskim papierosku, budują się prawdziwe, głębokie relacje i przyjaźnie, zażyłości, a życie towarzyskie “kwitnie”.  Może czasami więcej się działo na tych spotkaniach pod biurem niż w bezosobowym i na stałym podglądzie “open space”…?

 Moda na niepalenie.

I dobrze, że powstała moda na niepalenie. Dobrze, że to już nie jest takie oczywiste, że palić można zawsze i wszędzie. Dobrze, że w restauracjach, poczekalniach, korytarzach i windach nie nasiąka człowiek “żywą”nikotyną… Ale mimo mody/niemody i tak papieroski dobrze się sprzedają, a tak jak wielokrotnie wspominałam, mając dzieci warto mieć oczy i uszy zawsze “otwarte”…

Mam tu dla Was treściwy tzw. BRYK PAPIEROSOWY…

palący się papieros na stole

 

Twarde fakty w temacie palenia papierosów:

  • życie palacze jest KRÓTSZE o około 13-14 lat,
  • osoby palące trzy razy częściej UMIERAJĄ przed 60 rokiem życia (!!) niż osoby wolne od nałogu,
  • mimo mody na niepalenie w Polsce codziennie pali 30% mężczyzn i 25% kobiet (!!),
  • ponad połowa z osób palących wypala 11 – 20 papierosów dziennie (!!),
  • co roku w Polsce odnotowujemy 100 tys. zgonów związanych z negatywnymi skutkami nikotynizmu,
  • CO MINUTĘ z powodu choroby wywołanej paleniem papierosów umiera na świecie 6 osób (!!),
  • w Polsce wypala się ponad 4 miliardy opakowań papierosów dziennie (!!),
  • palenie papierosów jest NAŁOGIEM i mimo że około 70% palaczy próbuje zerwać z nałogiem udaje się to faktycznie jedynie 3%,
  • BIERNE PALENIE w domu lub w pracy zwiększa ryzyko rozwoju chorób wieńcowych o ok. 25 – 30 %, a raka płuc o 20 – 30 %.

 Co znajdujemy w dymie papierosowym?

 

  • ponad 5000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym oraz kancerogennym (!!),
  • do najważniejszych składników dymu tytoniowego należą: nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór, fenole, nitrozaminy, estry kwasów tłuszczowych, metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze oraz węglowodory aromatyczne ( np. benzopiren ),
  • wdychanie dymu papierosowego wpływa niekorzystnie na cały organizm : powoduje choroby układu sercowo – naczyniowego, nowotwory ( które stanowią w Polsce 75% zgonów rocznie) oraz zaburza funkcję wielu narządów.

 UWAGA!! PAPIEROSKI a choroby układu sercowo – naczyniowego:

  • u palaczy obserwujemy zwiększenie ryzyka rozwoju miażdżycy i wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz objawowej miażdżycy tętnic kończyn dolnych,
  • chorzy palący papierosy przed 40 rokiem życia mają PIĘCIOKROTNIE większe ryzyko zawału serca,
  • u palaczy występuje również zakrzepowo- zarostowe zapalenie naczyń, tzw. choroba Buergera, która atakuje małe i średnie tętnice oraz żyły kończyn dolnych i górnych. Choroba ta jest zdecydowanie częstsza u mężczyzn niż u kobiet; pojawia się około 20- 25 roku życia i z reguły prowadzi do brzeżnych lub dystalnych amputacji kończyn (!!). CHOROBA TA WYSTĘPUJE NIEMAL WYŁĄCZNIE U OSÓB PALĄCYCH.

 UWAGA!! PAPIEROSKI a choroby nowotworowe:

 

  • wykazano BEZSPRZECZNY ZWIĄZEK PALENIA PAPIEROSÓW z rozwojem ryzyka takich nowotworów jak : rak płuc, rak nerki, rak krtani, nowotwory głowy i szyi, rak pęcherza moczowego, rak przełyku, rak trzustki, rak żołądka, rak trzustki.
  • uważa się również , że nikotynizm może przyczyniać się do rozwoju białaczki szpikowej, raka wątroby oraz gruczolaka okrężnicy….

palący mężczyzna w klębach dymu papierosowego

 UWAGA!! PAPIEROSKI A a choroby układu oddechowego:

  • u osób palących, ze względu na ekspozycję na tlenek węgla oraz cyjanowodór, dochodzi do uszkodzenia płuc, utraty elastyczności pęcherzyków płucnych oraz ich zapadania się, co prowadzi do rozedmy,
  • zawarte w dymie papierosowym karcynogeny prowadzą do powstania przewlekłego stanu zapalnego,
  • w związku z powyższym u palaczy rozwija się POChP ( przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • POChP jest czwartą na świecie przyczyną zgonów (!!!). Charakteryzuje się : dusznościami, świstami nad polami płucnymi oraz uporczywym kaszlem z odpluwaniem plwociny.

UWAGA!!PALENIE PAPIEROSKÓW a układ rozrodczy:

  • u kobiet palenie może powodować: problemy z zajściem w ciąże, ryzyko wczesnego poronienia, a także obumarcia płodu i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym;
  • nikotynizm matki prowadzi do niedorozwoju płodu: masa urodzeniowa dziecka jest niższa o ok. 200 g. Dym tytoniowy ma również negatywny wpływ na dalszy fizyczny oraz intelektualny rozwój dziecka;
  • u palących mężczyzn 85% częściej występują zaburzenia erekcji.

PALENIE PAPIEROSÓW a funkcje poznawcze:

  • palenie papierosów wpływa negatywnie na funkcje poznawcze, przyczynia się do rozwoju otępienia oraz atrofii kory mózgowej;
  • uważa się również, że nikotynizm sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera.

PALENIE PAPIEROSÓW a jama ustna:

 

  • u osób palących występuje ponad 90% przypadków, nieustępującego mimo standardowego leczenia, zapalenia przyzębia;
  • palenie powoduje: przebarwienie szkliwa zębów oraz TRZYKROTNIE zwiększa ryzyko utraty zębów; wywołuje stan przednowotworowy , tzw. leukoplakię; wywołuje brzydki zapach z ust.

PALENIE PAPIEROSÓW a inne skutki zdrowotne:

  • przedwczesne starzenie się skóry ( i nie pomogą tu ani drogie kremy ani suplementy…);
  • wystąpienie zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej ( i tutaj suplementacja nie pomoże…);
  • palacze są bardziej podatni na infekcje: prawie czterokrotnie zwiększa się ryzyko rozwoju gruźlicy oraz inwazyjnej choroby pneumokokowej;
  • nikotynizm przyczynia się również do rozwoju przewlekłej choroby nerek oraz choroby wrzodowej żołądka.

popielniczka z niedopałkami papierosów

Papierosowe rozważania…

No i proszę: miało być krótko, wyszło długo. Na pewno warto zapamiętać: palenie szkodzi, niszczy i zabija: nas i osoby z naszego otoczenia. Paląc jesteśmy odpowiedzialni za trucie nie tylko własnego organizmu, ale również naszych najbliższych w domu czy w pracy. Mało tego: w domach wychowujemy nasze dzieci, przekazujemy im pewne wzorce postępowania, kształtujemy nawyki żywieniowe i inne pozostałe związane z aktywnością fizyczną czy zachowaniami prozdrowotnymi. Nasze dzieci są naszą kalką – szczególnie dobrze widać to na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, kiedy to przejmuje naszą gestykulację, słownictwo czy zachowania…. Trudno też oczekiwać, żeby dziecko nie paliło w domu, gdzie palą rodzice. I nawet, kiedy ZABRANIAMY palenia, mówiąc o jego szkodliwości i później uzależnieniu… dajemy podwójny przekaz całkowicie rozbieżny. I jak łatwo się domyśleć nie jesteśmy w ten sposób wiarygodni dla swoich dzieci, które słyszą jedno, a widzą drugie…. Hm, to się nazywa odpowiedzialność: za nas, za dzieciaki, za własne zdrowie i życie. Zdecydowanie potwierdzam: nasze zdrowie jest w naszych rękach. Dodam jeszcze od siebie: nie tylko nasze, naszych dzieci również :).

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką polecam film z Russellem Crowem “Informator”- dramat i thriller z 1999 r. oparty na autentycznych wydarzeniach, obnażający skorumpowany i zakłamany przemysł tytoniowy w USA.

A na zakończenie jak zawsze zapraszam na mocny filmik, oczywiście w temacie papieroskowym…

 

BIBLIOGRAFIA:

 

www.wikipedia.org

www.nazdrowie.pl

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *