Okiem fizjoterapeutki: dynamiczna stabilizacja nerwowo-mięśniowa – DNS – wg Kolara.

“I co ja robię tu /u-u/ co ty tutaj robisz
12 ciężkich szczerozłotych koron moją głowę zdobi
jest tyle różnych dróg /u-u/
co ty tutaj robisz
kolejny piękny marmurowy pomnik koło domu stoi

Już każdy powiedział to co wiedział
trzy razy wysłuchał dobrze mnie
wszyscy zgadzają się ze sobą
a będzie nadal tak jak jest

i co ja robię tu /u-u/ co ty tutaj robisz
są takie rzeczy że nikt nie zaprzeczy
po co tu się głowić
z daleka słychać szum /u-u/ co ty tutaj robisz …”

 
Elektryczne Gitary ” Co Ty tutaj robisz”
SPRAWOZDANIE PO DŁUŻSZEJ NIEOBECNOŚCI…
STUK!…PUK!… nie pytajcie gdzie byłam, i co robiłam… Oj, trudno by to wszystko ująć w kilku zgrabnych zdaniach… Ostatnie trzy tygodnie dały mi niezły wycisk organizacyjno-szkoleniowo-zawodowo-logistyczny. W sumie stale, gdzieś biegłam, i to najczęściej na bezdechu, i to z Kajem pod pachą…  Wszędzie wpadałam 3 minuty po czasie i z rozwiana grzywką… Wydarzyło się wiele: podoskop wylądował na 3 tygodnie w serwisie w Radomiu – więc stale odwoływałam i przekładałam wizyty pacjentów; zmieniałam serwer i właściwie 3 tygodnie byłam off line 🙁 ; Kajetan miał zapalenie płuc, niania również; Maksymilian startował w rekrutacjach do szkół podstawowych; w soboty śmigał na nartach z Klubem Ryskalski; a w niedzielę rozgrywał mecze piłkarskie ze swoim ukochanym klubem Jadwiga FC Inter Mediolan… Ja w biegu i stale w szerokim rozkroku między pacjentami, projektami Szkoły Rodzenia i Zdrowego Maluszka, między zaproszeniami na warsztaty edukacyjne i szkolenia…Uch… a do tego w ostatnim tygodniu zbuntowała się zarówno pralka, jak i lodówka. Fakt, że to Kaj do pralki nasypał orzechów włoskich,a z lodówki na zmianę i na wyścigi  Kaj i Maks wyciągali lodowe, zakazane frykasy…
Niestety przegapiłam Dzień Kobiet, i Dzień Mężczyzn :*) , i tylko po drodze załapałam się na kremową różę u mojego fryzjera… W zamian jednak odwiedziłam rodzinny Wrocław; posiedziałam z mamą na kanapce smakując różne likierki, nalewki, winka i poncze; oglądając stare, rodzinne zdjęcia, i politykując oczywiście(!!) 🙂 . W tym marcowym czasie z sukcesem ukończyłam również kurs z pediatrii: DYNAMICZNA STABILIZACJA NERWOWO – MIĘŚNIOWA wg Kolara w Promyku Słońca. I właśnie specjalnie dla Was słów kilka o  metodzie DNS…
dns-wroclaw-szkolenie
Czym jest DYNAMICZNA STABILIZACJA NERWOWO – MIĘŚNIOWA?…
  • jest to metoda z powodzeniem stosowana zarówno w rehabilitacji niemowląt, dzieci, jak i dorosłych; oparta jest na porównaniu wzorców stabilizacyjnych pacjenta do wzorców zdrowego niemowlęcia;
  • leczenie DNS opiera się na ontogenetycznych wzorcach posturalno – lokomocyjnych;
  • głównym celem leczenia jest optymalizacja rozłożenia sił wewnętrznych mięśni, które wpływają na poszczególne odcinki kręgosłupa i/lub innych stawów bezpośrednio wpływających na wydajność ruchu;
  • DNS bezpośrednio bazuje na zrozumieniu kinezjologii rozwojowej, która udostępnia strukturę umożliwiającą poznanie rejonowej współzależności oraz wzajemnych połączeń szkieletu, stawów oraz mięśni w trakcie ruchu.

Co jest celem DYNAMICZNEJ STABILIZACJI NERWOWO – MIĘŚNIOWEJ?…

  • poprawa lub normalizacja jakości wzorców stabilizacji posturalnej, wzorców oddychania oraz wzorców lokomocji
  • integracja właściwych funkcji posturalno-lokomocyjnych oraz oddechowych z codzienna aktywnością życiową oraz aktywnością sportową.

Dla kogo przeznaczona jest dynamiczna stabilizacja nerwowo-mięśniowa?…

  • dla niemowląt – pozwala na wczesne zastosowanie leczenia, zapobiega przyswajaniu nietypowych wzorców ruchu, zmniejsza ryzyko abnormalnej motoryki oraz nieprawidłowego rozwoju strukturalnego
  • dzieci
  • dorosłych
  • dla sportowców – jako profilaktyka przeciążeń oraz urazów, rehabilitacja kontuzji sportowych oraz trening zwiększenia wydajności

Jakie techniki wykorzystujemy podczas leczenia DYNAMICZNĄ STABILIZACJĄ NERWOWO – MIĘŚNIOWĄ?…

  • terapię manualną
  • terapię tkanek miękkich
  • terapię mięśniowo-powięziową
  • mobilizację kręgosłupa oraz żeber
  • trening stabilizacyjny w płaszczyźnie strzałkowej połączony z funkcją oddychania
  • ćwiczenia w otwartym oraz zamkniętym łańcuchu kinetycznym
  • ćwiczenia w pozycjach rozwojowych
  • przechodzenie z jednej pozycji do drugiej
  • stopniowanie trudności ze zmiennym oporem

Nie ukrywam, że ostatni tydzień pracy w gabinecie rozpoczęłam z dużą werwą i pozytywną energią 🙂 . Tak, prawda: moi pacjenci już są po pierwszych ćwiczeniach z zakresu DNS wg Kolara – wszyscy dorośli bólowi w  obrębie kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowo- krzyżowego oraz maluszki z opóźnionym czy też zaburzonym rozwojem motorycznym w pierwszych dwóch latach życia…

certyfikat DNS Wrocław

Nowa wiedza, nowe umiejętności i zdecydowanie szybsza profesjonalna pomoc 🙂 – oj TAK!! to lubię, to mnie uskrzydla!! Przede mną teraz weekendowe wyzwania: porządki, narty, tudzież pierwsze wiosenne rowerowanie 🙂 … Dobrego odpoczynku i czasu z rodziną życzę…

z pozdrowieniami

Wasza zabiegana m

i jeszcze na rozgrzewkę w niezmiennym zabieganiu : Elektryczne Gitary “Co Ty tutaj robisz”:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *