kolorowe apetyczne lody w wafelku

Do wyboru…do koloru…lody dla każdego :) .

“Wczesnoporanne słońce było słodkie jak lody waniliowe, rozsmarowane delikatnie na niebie.”

                                                                                                                                   Mian Mian

… W tak upalne i słoneczne lato nie może zabraknąć rozważań o lodach:) …Moje najwcześniejsze wspomnienia o lodach, to lody pierwszych, szkolnych randek;) . Jedzone na Biskupinie, przystanek przed pętlą tramwajową, na wysokim murku:) …Z moją pierwszą szkolną sympatią:) . No cóż…Czasami myślę, że żadne lody nie będą mi aż tak bardzo smakować- jak właśnie te, waniliowe, zakochane, z polewą jagodową :))) , pachnące czerwcem i radością:) .
…W moim domu rodzinnym jest jeszcze jedna anegdota związana z lodami. Historia dość zaawansowana wiekiem, ponieważ związana z młodością mojej mamy…A żeby było ciekawiej i śmieszniej też związana z randkami 🙂 . Moja mama – postać wyjątkowa, niezwykle barwna i ciekawa – za czasów swojej młodości i nauki – stawiała się na randki ubrana fikuśnie i oryginalnie – aż wielbicielom zapierało dech w piersiach – a pod pachą niczym torebunię dzierżyła garnuszek 1,5-2 litrowy (!!). I kiedy adorator zabierał ją na romantyczny spacer i do ulubionej cukierni – zamiast porcyjki lodów w wafelku…nieśmiało i z wdziękiem podawała swój garnuszek, i prosiła lodów śmietankowych…do pełna!! Potem z apetytem jadła te lody własną łyżeczką na ławeczce w parku!!…Wzbudzając niemały zachwyt i uwielbienie zakochanego mężczyzny(!!). W końcu: który mężczyzna nie kocha kobiety, która ma prawdziwy apetyt na fantastycznie pyszne lody?!! :)))) .

do wyboru do koloru lody

No to dzisiaj będzie o lodach 🙂 .
Oczywiście wszyscy chcemy wierzyć, że są zdrowe:) , polecane 🙂 , i ..niskokaloryczne 🙂 . A jak jest naprawdę?….

Lody a zdrowie….

Lody:

• przyspieszają gojenie się ran (na przykład po wycięciu migdałków ) 🙂 ,
• są ulgą dla bolącego gardła (!!):)- oczywiście spożywane w rozsądnych ilościach, i powoli 🙂 ,
• mogą zapobiegać osteoporozie,
• regulują ciśnienie krwi,
• poprawiają odporność,
• zapobiegają powstaniu kamieni nerkowych,
• łagodzą stany napięcia przedmiesiączkowego,
• zapobiegają powstaniu niektórych typów nowotworów.

Dla kogo szczególnie wskazane są lody?:

• dla osób ograniczających w codziennej diecie spożycie mleka i produktów mlecznych. Codzienna niewielka porcja lodów zapobiega niedoborom wapnia oraz ogranicza rozwój zmian osteoporotycznych,
• dla kobiet w okresie przedmiesiączkowym. Zawarty w lodach cukier powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak serotonina oraz endorfiny, które poprawiają nastrój, odprężają, uspokajają, łagodzą napięcia. U kobiet przed okresem zauważono znaczny spadek serotoniny oraz endorfin – stąd to rozdrażnienie, depresja, bezsenność, podjadanie…W takim wypadku pucharek lodów może uczynić cuda!! 🙂 i naprawdę podnieść kobietę “na duchu “…:) ,
• nie dla odchudzających się (!!)…Lody mimo, że są bogate w wapń i inne składniki odżywcze, i zawierają ok. 200 kcal. w 100 g. , to jednak w ponad 70% składają się z cukru sacharozy – który głównie odpowiada za tycie… Są też lekkostrawne i szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego co wzmaga wydzielanie insuliny- hormonu, odpowiadającego za rozrost tkanki tłuszczowej….Tak więc jeśli deserek lodowy przyozdobimy dodatkowo likierkiem, bitą śmietanką, bakaliami czy ciasteczkami….możemy latem zapomnieć o…bikini 🙂 .

A zatem: jeść czy nie jeść…? Oto jest pytanie:) . Ja odpowiem: JEŚĆ, ale z głową i z umiarem 🙂 . Wybierać smaki ulubione, ale bez dodatkowych, ciężkich kremów, ale za to ze świeżymi owocami 🙂 . Nie wolno zapominać : jedzenie to rozkosz i przyjemność:) …a lody są jej częścią 🙂 . Dlaczego więc mielibyśmy sobie ich odmawiać…? Jedzmy dla zdrowia i dla przyjemności…nie zapominając jednak o “niezbędnej” i przyzwoitej figurze…:) .

A następnym razem będzie koniecznie o sorbetach, i to porzeczkowych, które niespodziewanie podbiły moje serce (!!).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *